Pod tym tytułem 14 listopada w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja przedstawicieli izb rolniczych, zorganizowana przez Krajową Radę Izb Rolniczych. W spotkaniu wzięło udział ponad 500 osób z całej Polski, w tym liczna 200. osobowa delegacja rolników z Wielkopolski wraz z Zarządem Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Rok 2014 został ustanowiony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Rolnictwa Rodzinnego. W Polsce małe gospodarstwa rolne stanowią zdecydowaną większość. Obecnie 70% gospodarstw nie przekracza 5 ha powierzchni. Z roku na rok tych gospodarstw ubywa. O tym jak ten proces zatrzymać dyskutowano podczas konferencji.
Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wskazał na zapis artykułu 23 Konstytucji Rzeczypospolitej Polski: "Podstawą ustroju rolnego państwa jest gospodarstwo rodzinne", także w aktach prawa europejskiego wielokrotnie powtarzają się zapisy o ochronie i rozwoju gospodarstw rodzinnych jako celu Wspólnej Polityki Rolnej. Rodzinne gospodarstwa są głęboko zakorzenione w naszej tradycji i stanowią nieodłączny element wiejskiego krajobrazu, przynoszą korzyść całej gospodarce i przyczyniają się do kultywowania bogatych tradycji ludowych na wsi. Nie ulega wątpliwości, że rolnicy prowadzący rodzinne gospodarstwa powinni uzyskiwać godziwe dochody, by móc się rozwijać i sprostać wymaganiom rynku.
W nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 środki na rozwój małych gospodarstw będzie można pozyskać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich z przeznaczeniem np. na inwestycje w gospodarstwie. Przewidziane są także dotacje dla młodych rolników, pomoc w tworzeniu grup producenckich oraz pomoc w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Jak zauważył Prezes Szmulewicz, małym gospodarstwom należy także ułatwić przetwórstwo i sprzedaż bezpośrednią własnych płodów rolnych.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślał godne pochwały przywiązanie polskiego rolnika do ziemi i gospodarstwa, które przekazywane jest z pokolenia na pokolenie, zachęcił jednak do większego zorganizowania się rolników w grupy producenckie.
W części dyskusyjnej spotkania padały także pytania o kwestie najbardziej nurtujące rolników czyli: podatek dochodowy w rolnictwie, ubój rytualny, sprzedaż bezpośrednią w gospodarstwach oraz sprzedaż ziemi z zasobów ANR.
W konferencji wzięli udział także: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz, Wicemarszałek Sejmu RP Eugeniusz Grzeszczak, Wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński, Posłowie do Parlamentu Europejskiego - Czesław Siekierski i Jarosław Kalinowski, Senatorowie RP, z przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jerzym Chróścikowskim na czele, Posłowie na Sejm RP - członkowie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi z przewodniczącym Krzysztofem Jurgielem na czele, Przedstawiciele Klubów Parlamentarnych, Ministerstwa Finansów, prezesi Rządowych Agencji Rolnych, Szefowie Organizacji i Związków Rolniczych oraz Przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej.
Katarzyna Strzyż
Biuro WIR w Ostrowie Wlkp.
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/