Gdy Polscy rolnicy wychodzą na ulice Brukseli, Copa-Cogeca apeluje o dodatkowe wsparcie dla sektora rolnego UE

S1040060Copa-Cogeca zintensyfikowała swój apel o dodatkowe wsparcie dla unijnego sektora rolnego w odpowiedzi na embargo nałożone przez Rosję na produkty rolne UE, ostrzegając, że rolnicy mogą stracić swoje środki do życia, a ceny są rekordowo niskie. Reakcja Copa-Cogeca jest odpowiedzią na demonstrację polskich rolników wołających o dodatkowe wsparcie, która miała miejsce w Brukseli w dniu 26 sierpnia 2014 r.

Copa-Cogeca wyraziła zadowolenie z działań podjętych przez Komisję Europejską obejmujących wsparcie dla sektora warzyw i owoców, jednak w niektórych przypadkach ceny zbytu spadły nawet o 50%, więc zaproponowana pomoc będzie niewystarczająca. Pozostałe sektory dotknięte embargiem, jak np. sektor produktów mlecznych, również potrzebują wsparcia.

Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, powiedział: „Ok. 10% naszych eksportów trafia do Rosji. Rocznie, ich wartość wynosi 11 mld euro. Przyznane wsparcie jest jednak zbyt niskie, nawet by wypłacić odszkodowania jedynie producentom warzyw i owoców. Potrzeba dodatkowej pomocy, by sytuacja rynkowa nie wypadła spod kontroli, jeszcze bardziej szkodząc gospodarce. Polscy producenci warzyw i owoców, którzy demonstrują dzisiaj w Brukseli, cieszą się moim pełnym wsparciem. Ich protest ma miejsce po proteście hiszpańskich rolników i spółdzielni, który odbył się w weekend. Embargo to wywiera poważne skutki dla wielu europejskich krajów. Rolnicy i spółdzielnie rolnicze już zmagają się z poważnymi wyzwaniami, jak kiepska pogoda. Naprawdę mogliby się obejść bez dodatkowych trudności. To nie my doprowadziliśmy do tego sporu, jednak to nasz sektor najbardziej ucierpi.”

Copa-Cogeca apeluje o wdrożenia nadzwyczajnych środków rynkowych, jeśli ten ruch znajdzie uzasadnienie w sytuacji rynkowej. Mowa tu o przyśpieszeniu terminu wypłacenia płatności bezpośrednich, przyśpieszeniu kampanii promocyjnych w celu pobudzenia popytu i znalezienia nowych rynków zbytu np. w Chinach czy na Bliskim Wschodzie.

Pierwsze szacunki wskazują, że straty mogą znacznie przekroczyć 400 mln € rezerwy kryzysowej WPR.Instrumenty wsparcia nie powinny więc być finansowane wyłącznie z budżetu WPR, lecz również z innych funduszy.

Przewodniczący Copa i Cogeca wraz z prezesami krajowych organizacji rolniczych i spółdzielni z całej Europy zbiorą się w Brukseli w przyszłym tygodniu, by ocenić zakres strat i omówić przyszłe, konieczne działania. Posiedzenie to odbędzie się tuż przed spotkaniem ministrów dn. 5 września. Apelujemy do Komisji i członków, aby podczas czwartkowego spotkania wyrazili wsparcie dla sektora mleczarskiego, w którym ceny również znacznie spadły w niektórych krajach.

125ml milk

S1040060
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: wsparcie; sektora; dodatkowe; rolnicy; copa-cogeca; polscy; warzyw; jednak; rolnego; również; brukseli; ; apeluje; brukseli; miejsce; owoców; ; sektor; znacznie; rolników;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »