26 kwietnia br. Wielkopolska Izba Rolnicza rozpoczęła realizację operacji pt. „Chów przyzagrodowy gęsi wielkopolską tradycją”. Realizując operację chcemy przywrócić przyzagrodowy chów gęsi do wielkopolskich gospodarstw oraz potrawy z gęsiny na nasze stoły. Zgodnie z założeniami projektu, nieodpłatnie przekazano 200 gęsich piskląt z przeznaczeniem do odchowu w systemie przyzagrodowym. Gąski trafiły do kilkunastu gospodarstw rolnych z terenu województwa wielkopolskiego, które zobowiązały się zapewnić im warunki do chowu przyzagrodowego.
Pisklęta dostarczono specjalistycznym samochodem z wylęgarni do gospodarstwa Przewodniczącej Rady Powiatowej WIR w Śremie Janiny Pawełczyk, skąd zostały odebrane przez rolników. Razem z pisklętami rolnicy otrzymali broszurę dotyczącą warunków, jakie trzeba im zapewnić.
Gąski maja już trzy tygodnie i chowają się dobrze. Pierwszy bardzo ważny okres odchowu to pierwsze 4 tygodnie, kiedy o gąsięta należy szczególnie zadbać. Najlepiej karmić je sypką mieszanką paszową, pełnoporcjową, zakupioną w mieszalni pod nazwą np. Gęś 1, KB-1, ale nie może to być pasza dla indyków. Mieszankę należy podawać bez ograniczeń aż do ukończenia 4-ego tygodnia życia. Należy przewidzieć na 1 gąskę około 4 kg tej mieszanki. Już od 6-7 dnia życia gąsięta chętnie jedzą pasze zielone np. pocięte pokrzywy, młodą trawę, młode żyto itp. Należy podawać ciętej zielonki tyle ile mają ochotę spożyć.
Gęsi to najmniej udomowione ptaki hodowlane, które najlepiej czują się w naturalnych warunkach środowiska. Takie właśnie warunki zapewnia przyzagrodowa hodowla, która uwzględnia swobodę zachowania wynikającą z cech tego gatunku oraz nieograniczony dostęp do łąk i pastwisk. Tylko w takich warunkach otrzymane produkty, czyli mięso, puch i pierze, będę się odznaczać doskonałą jakością, będą zdrowe i bezpieczne.
Kolejnym etapem realizacji operacji będzie organizacja warsztatów dotyczących przyzagrodowego chowu gęsi. Warsztaty odbędą się jeszcze w maju. Pod koniec sierpnia odbędzie się spotkanie podsumowujące realizację projektu, podczas którego porozmawiamy o doświadczeniach związanych z chowem gęsi oraz walorach smakowych przyzagrodowej gęsiny. Wtedy też odbędą się pokazy kulinarne, degustacja potraw z gęsi oraz konkurs kulinarny na potrawę z gęsiny skierowany do kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń.
Kontakt z autorem: wirra@wir.org.pl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/