W związku z licznymi wątpliwościami oraz pytaniami nurtującymi rolników dotyczącymi Informacji po realizacji operacji (tzw. ankiety monitorującej), Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała pismo do Pani Haliny Szymańskiej, Prezes ARiMR, z prośbą o interpretację sposobu wypełniania tej ankiety. Pełną treść naszego pisma znajdziecie Państwo tutaj:
W odpowiedzi z dnia 28.01.2022r. Znak: ZP-8-DDI-WMGiOP.65003.3.2022.SF otrzymaliśmy następujące wyjaśnienia:
- Złożenie ankiety monitorującej jest jednym ze zobowiązań beneficjentów, z którego muszą się wywiązać w określonych terminach.
- W ankiecie należy przedstawić m. in. pozycję „Wartość dodana brutto we wspieranym gospodarstwie rolnym”. Wartość tego wskaźnika powinna być obliczana tą samą metodą, co dla roku bazowego, dla pierwszego roku kalendarzowego po otrzymaniu płatności końcowej.
- W obliczeniach uwzględniamy tylko te dane, które są następstwem planowanej operacji.
- Możliwe jest jednak uwzględnienie zmian, które nie zostały przewidziane na etapie tworzenia biznesplanu a są następstwem operacji. Należy wtedy uwzględnić te zmiany, gdzie zrealizowana inwestycja miała jednoznaczny wpływ na określenie wartości GVA po zrealizowaniu operacji - w tym celu, jeśli zmiany dotyczą produkcji zwierzęcej należy dokonać zmiany deklaracji na stronie tytułowej, iż dana operacja ma wpływ na produkcję zwierzęca i wprowadzić dane do Biznesplanu zgodnie ze stanem faktycznym.
- Podając wysokość przychodów i rozchodów w IPRO należy uwzględnić sumę kwot dotyczących całego gospodarstwa.
- W kwestii związanej z osiągnięciem skali produkcji min. 200 prosiąt jednorazowo realizacja operacji w obszarze A zakładała prowadzenie produkcji w partiach po min. 200 szt. prosiąt. Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym dla operacji typu Modernizacja gospodarstw rolnych po zrealizowaniu operacji minimalna liczba loch wynosi 50 szt.
Pełna treść odpowiedzi ARiMR znajduje się tutaj:
Jako Wielkopolska Izba Rolnicza wielokrotnie postulowaliśmy do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby rolników produkujących trzodę chlewną w strefach ASF zwolnić na określony czas z obowiązków, wynikających z umów dotacyjnych. Ministerstwo po raz kolejny wskazało, że ARiMR podejmuje tutaj indywidualne decyzje w zależności od sytuacji danego rolnika. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę nasze liczne postulaty, ARiMR w ostatnim czasie podjęła prace nad usystematyzowaniem podejścia do stosowania siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności w związku z występowaniem ASF.
Bartosz Banaszak, Andrzej Przepióra
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/