O innowacjach, zielonych technologiach w rolnictwie oraz nowych możliwościach współpracy w zakresie handlu produktami rolnymi i inwestycji dyskutowano podczas odbywającego się w Kunmingu Forum ds. Współpracy Rolnej i Gospodarczej między Chinami a Państwami Europy Środkowo-Wschodniej (16+1). Polska reprezentowana była przez Ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela.
Szef resortu rolnictwa przemawiał podczas uroczystego otwarcia Forum. Mówił o potrzebie zachowania zrównoważonego rozwoju w rolnictwie oraz znaczeniu, jakie Polska przywiązuje do rozwoju współpracy gospodarczej w formacie „16+1”. Krzysztof Jurgiel wziął również udział w spotkaniu ministrów rolnictwa państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, podczas którego przedstawił osiągnięcia Polski w zakresie modernizacji rolnictwa oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań na obszarach wiejskich. Wspomniał także o wciąż niewykorzystanym potencjale współpracy gospodarczej między Europą a Chinami, którą należy konsekwentnie rozwijać.
– Chiny i państwa Europy łączą bardzo dobre relacje dwustronne. W dziedzinie rolnictwa możliwości rozwoju współpracy, w tym wymiany handlowej, były do tej pory wykorzystywane znacznie poniżej realnego potencjału. Inicjatywa „Pasa i Szlaku”, do której Polska odnosi się z dużą życzliwością, stwarza szanse na poprawę tej sytuacji. Jestem przekonany, że potencjał naszych gospodarek oraz zaangażowanie we współpracę zaowocują osiągnięciem efektów korzystnych nie tylko dla krajów uczestniczących w formacie „16+1”, ale również zainicjują pozytywne procesy w gospodarce światowej – podsumował swoje wystąpienie Krzysztof Jurgiel.
Po zakończeniu Forum szef resortu rolnictwa odbył spotkania dwustronne z: ministrem rolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej Han Changfu, wicepremierem, ministrem rolnictwa, leśnictwa i żywności Republiki Słowenii Dejanem Zidanem oraz ministrem rolnictwa, leśnictwa i gospodarki wodnej Macedonii Mihailem Cvetkovem, podczas których omawiano perspektywy rozwoju dwustronnej współpracy w dziedzinie rolnictwa, a w szczególności wymiany ekspercko-naukowej.