2 lutego br. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie odbyło się Forum Rolnicze Powiatu Śremskiego. Tematem wiodącym spotkania były zmiany, jakie niesie za sobą przyjęcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. W Forum uczestniczyli rolnicy, samorządowcy, uczniowie i studenci kierunków rolniczych oraz przedstawiciele instytucji działających w otoczeniu rolnictwa.
W pierwszej części spotkania uczestnicy forum zapoznani zostali z prezentacjami, które dotyczyły Krajowego Planu Strategicznego. Przedstawione zostały najważniejsze informacje, które pozwolą rolnikom przygotować wnioski o dopłaty obszarowe i maksymalnie wykorzystać nowy budżet unijny. Prelekcje przedstawili: Michał Pawliczuk z Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Magdalena Świątkowska z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Karolina Kwapisiewicz-Smoleń z Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Po zakończeniu wystąpień odbyła się cześć dyskusyjna z udziałem prelegentów, którą poprowadził Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski. We wprowadzeniu do dyskusji odniósł się do zmian, jakie wprowadzone zostały we Wspólnej Polityce Rolnej. Prezes WIR zwrócił uwagę rolnikom na konieczność szczegółowego przeanalizowania zakresów poszczególnych obowiązków i wybór tych zobowiązań, które w przypadku konkretnego gospodarstwa będą możliwe do spełnienia i najbardziej opłacalne. Pomocny przy planowaniu może okazać się kalkulator płatności opracowany przez WIR, który mogą Państwo znaleźć tutaj
W trakcie dyskusji rolnicy pytali o konkretne obowiązki, jakie będą musieli wypełnić w ramach poszczególnych ekoschematów oraz w jaki sposób kontrolowane będzie ich spełnienie. W związku z tym, że nie ma jeszcze szczegółowych rozporządzeń dotyczących poszczególnych wymagań, nie ma możliwości precyzyjnego określania jakie obowiązki będą musieli rolnicy spienić aby w ramach danej praktyki otrzymać punkty.
Wiele pytań dotyczyło praktyki – „Wymieszanie obornika na gruntach rolnych w ciągu 12 godzin od aplikacji”. Prelegenci w odpowiedziach przekazali informację, że aby spełnić zobowiązanie trzeba wymieszać obornik w ciągu dwunastu godzin od rozpoczęcia jego wywożenia. Wystarczy wymieszać obornik, nie jest konieczne wykonanie orki.
Przewodnicząca Rady Powiatowej WIR w Śremie Janina Pawełczyk zadała pytanie odnośnie przedłużenia kończącej się dzierżawy gruntów rolnych firmy Top Farms.
W odpowiedzi na to pytanie Zastępca Dyrektora Oddziału Terenowego KOWR w Poznaniu Marian Markiewicz wskazał, że prawie 12 tys. ha gruntów rolnych dzierżawionych przez firmę Top Farms ma zostać przeznaczone do rozdysponowania wśród rolników. Jednak na dzień dzisiejszy nie można jednoznacznie stwierdzić, że wszystkie grunty zostaną rozdysponowane. Ze względu na budynki gospodarcze będące przedmiotem dzierżawy przez firmę Top Farms nie wyklucza się utworzenia ośrodków produkcyjnych, tak aby budynki gospodarskie zostały także zagospodarowane.
Jedno z pytań dotyczyło listy odmian roślin uprawnych zalecanych na 2023 rok dla wielkopolski.
W odpowiedzi na to pytanie Justyna Rajmaniak kierownik Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian w Śremie Wójtostwie przedstawiła krótką prezentację na temat porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego oraz listę odmian zalecanych do uprawy w Wielkopolsce.
Dzięki obecności przedstawicieli instytucji z obszaru rolnictwa możliwe były indywidualne konsultacje także w innych kwestiach. W ramach forum przygotowane zostały stoiska informacyjne powiatowych oddziałów WODR, ARiMR, KRUS,, PIORiN oraz Inspekcji Weterynaryjnej. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian w Śremie Wójtostwie, Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, BNP Paribas i Spółdzielczego Banku Ludowego w Śremie.
Forum Rolnicze Powiatu Śremskiego wpisuje się w cykl Wielkopolskich Forów Rolniczych – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi, którego organizatorami są Wielkopolska Izba Rolnicza, Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Patronat nad spotkaniami objął Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk oraz Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński.
Wielkopolska Izba Rolnicza składa serdeczne podziękowania Pani Beacie Maciejewskiej Dyrektorowi Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie, nauczycielom i uczniom klasy hotelarskiej za pomoc w organizacji tego wydarzenia.
Kontakt z autorem: wirra@wir.org.pl
Opracowanie: Michał Pawliczuk
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/