Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb i Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Ostrzeszowie Marian Jacek Bochen przy współpracy z wójtem Doruchowa Józefem Wilkoszem i starostą ostrzeszowskim Lechem Janickim zorganizowali Forum Rolnicze w dniu 26 października w miejscowości Doruchów (powiat ostrzeszowski). Na debatę zaproszono Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalembę, Posła i zarazem Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej - Piotra Walkowskiego, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego - Krzysztofa Grabowskiego, a także przedstawicieli instytucji rolniczych oraz rolników z powiatów południowej wielkopolski. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Polskie rolnictwo i obszary wiejskie w warunkach przemian i ewolucji Wspólnej Polityki Rolnej".
Po oficjalnym otwarciu Forum z krótkimi prelekcjami wystąpili: Dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Poznaniu - Andrzej Bobrowski, Wicedyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych w Poznaniu - Mieczysław Szempiński, Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu - Piotr Łykowski. Wojewódzki Inspektor Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa - Adam Błochowiak, Wojewódzki Lekarz Weterynarii - Lesław Szabłoński, przedstawicielka KRUS - Irena Frąszczak.
W imieniu Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego - Krzysztofa Grabowskiego o działaniach instytucji samorządowych na rzecz rolnictwa wypowiedzieli się: Dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - dr Ryszard Jaworski, Dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu - Arkadiusz Błochowiak, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu - Marek Beer, Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - Marek Baumgart.
Największe zainteresowanie zebranych wzbudziło wystąpienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Stanisława Kalemby. Minister poinformował jakie warunki dla Polski udało się wynegocjować na nową perspektywę finansową 2014-2020. Jak podkreślał Polska będzie miała największy budżet ze wszystkich 28. państw członkowskich. Największy budżet w polityce spójności, ale też znaczący jeśli chodzi o wspólna politykę rolną. W sumie będzie to ok. 106 miliardów euro.
Średnia wysokość płatności bezpośrednich ma wynosić 240 _ do hektara, czyli o 20 _ więcej niż proponowano Polsce na szczycie UE. Szef resortu rolnictwa zapewnił, że w latach 2014-2020 rolnicy będą mogli liczyć na wsparcie w zakresie modernizacji gospodarstw. Duża część dofinansowana ma trafić do rolników ukierunkowanych na produkcję trzody chlewnej. Na pomoc finansową będą mogli liczyć także młodzi rolnicy. Stanisław Kalemba poinformował, że Polska tylko do końca roku będzie mogła udzielać rolnikom wsparcia do zakupu gruntów w postaci kredytów preferencyjnych, dlatego przekazał zainteresowanym, że mają niewiele czasu, aby uzyskać taką formę pomocy. W nowej perspektywie finansowej nie będzie środków na wypłacanie rent strukturalnych, a dopłaty do obszarów o niekorzystnych warunkach uprawy będą wypłacane tylko do 2017 roku.
Minister podkreślił, że Polska jest jednym z największych producentów żywności w Europie. Wskazał, że posiadamy duży potencjał rozwojowy. Jak zauważył ok. 1/5 naszej produkcji sprzedawana jest za granicę. Dodatnie saldo w handlu zagranicznym w 2012 r. wynosiło 4,3 mld euro, za 7 miesięcy br. już 2,9 mld euro. W tym roku nadwyżka eksportu nad importem może wynieść nawet 5 mld euro.
Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej - Piotr Walkowski w swoim wystąpieniu podziękował Ministrowi za pomoc udzielaną polskim rolnikom oraz za to że zechciał spotkać się z nimi i wspólnie rozwiązywać problemy. Jak zauważył Prezes WIR w dniu spotkania w Doruchowie przypadła 17-sta rocznica powstania Kaliskiej Izby Rolniczej.
Swą obecnością Forum Rolnicze w Doruchowie zaszczycił Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu - Roman Kołacz. Rektor skierował prośbę do Ministra Kalemby, aby przy rozdzielaniu środków finansowych nie zapominać o ośrodkach dydaktyczno-doświadczalnych, podkreślając jak wielki potencjał intelektualny posiadają i jak ważną rolę pełnią dla sektora rolno-żywnościowego i obszarów wiejskich.
Na zakończenie forum odbyła się debata z udziałem Ministra i zaproszonych gości. Uczestnicy spotkania chętnie skorzystali z możliwości zadania pytania Ministrowi. W pytaniach zasygnalizowano wiele obaw oraz problemów związanych z sytuacją w rolnictwie.
Maria Deresińska
Biuro WIR w Ostrowie Wlkp.
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/