shiuz__750 x 100 px_1

Finalizacja ustaleń eksportowych na teren Ukrainy

W dniu 30 lipca 2020 r. odbyła się wideokonferencja z władzami Ukrainy, podczas której strony omówiły kwestie związane z uzgadnianiem świadectw weterynaryjnych, regionalizacją ASF, a także kontrolą graniczną.

1 midi

Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczył pan Dr Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii, pani Katarzyna Piskorz, Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii oraz eksperci GIW z zakresu spraw granicznych, pasz, farmacji i utylizacji, zdrowia zwierząt, bezpieczeństwa żywności, a także przedstawiciel MRiRW. Stronę ukraińską reprezentowała pani Olga Szewczenko, p.o. Przewodniczącego Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności, której towarzyszyli specjaliści z poszczególnych dziedzin weterynarii. Na spotkaniu obecny był również pan Sergiej Głuszczenko, Zastępca Ministra Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy.

2 midi

Strony wymieniły uwagi dotyczące zapisów w negocjowanych świadectwach weterynaryjnych na eksport zwierząt, materiału biologicznego i produktów zwierzęcych z Polski na Ukrainę.

W przypadku nowego wzoru świadectwa dla produktów mięsnych udało się osiągnąć porozumienie, dokument jest na etapie finalizacji.

5 midi

Ponadto, strony ustaliły kontynuację prac nad uzgodnieniem wymogów weterynaryjnych przy eksporcie m. in. karm dla zwierząt domowych, zaoczkowanej ikry ryb łososiowatych, a także przy wysyłce zwierząt zoologicznych i cyrkowych.

W kontekście uznania przez władze Ukrainy regionalizacji ASF dla Polski zgodnej z przepisami UE strona ukraińska poinformowała, że konieczne jest przeprowadzenie inspekcji na miejscu. Obecnie analizowany jest kwestionariusz przekazany przez GIW, w następnej kolejności zostanie ustalony termin audytu, który będzie uzależniony od sytuacji epidemiologicznej związanej z wirusem COVID-19.

6 midi

Partnerzy z Ukrainy wyrazili szczególne zainteresowanie zapoznaniem się z doświadczeniami strony polskiej przy organizacji i funkcjonowaniu punktów kontroli granicznej. Wyczerpujące informacje na ten temat zostały zaprezentowane przez eksperta GIW. W najbliższym czasie planowana jest wizyta studyjna delegacji ukraińskiej w polskim punkcie kontroli granicznej.

7 midi

 

Źródło
Główny Inspektorat Weterynarii
https://www.wetgiw.gov.pl/

125ml milk

1 midi
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ukrainy; strony; także; finalizacja; produktów; weterynarii; kontroli; główny; spotkaniu; polskiej; weterynaryjnych; zwierząt; ; bezpieczeństwa; zwierząt; której; eksportowych;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »