Nowoczesne technologie w chowie zwierząt stanowiły temat przewodni odbywających się w dniach 15-18 listopada 2016 roku w Hanowerze targów rolniczych Eurotier. 2.629 wystawców z 58 krajów zaprezentowało nowości oraz innowacyjne rozwiązania dotyczące: wyposażenia budynków inwentarskich, utrzymania zwierząt, żywienia w tym nowoczesne techniki zadawania pasz oraz narzędzia informatyczne wspomagające produkcję rolniczą oraz zarządzanie gospodarstwem.
Złotym medalem nagrodzono 4 innowacyjne produkty:
Kolczyk Eartag LIFE, który poza funkcją identyfikacyjną, posiada lokalizator oraz umożliwia gromadzenie danych na temat zdrowotności zwierząt od momentu wycielenia aż do opuszczenia gospodarstwa
PiggyCheck – opracowane prze firmę Meier-Brakenberg rozwiązanie informatyczne na bazie sztucznej inteligencji, z wykorzystaniem kamery 3-D-umożliwia określenie wagi, parametrów ciała tucznika co znacznie upraszcza segregacje zwierząt na ubój.
Wicky – urządzenie sterowane pilotem umożliwiające automatyczne zwijanie folii w silosach przejazdowych w celu pobrania kiszonki i ich ponowne rozwijanie w celu zabezpieczenia kiszonki. W rezultacie użytkownik w prosty, nie wymagający wysiłku fizycznego sposób uzyskuje dostęp do kiszonki, zminimalizowany zostaje wpływ czynników zewnętrznych na jakość kiszonki oraz ryzyko związane z obsypywaniem pryzmy.
Smart Calf System - Składa się z 3 modułów „Smart Drink Station“, „Smart Neckband“ oraz „Smart Water Station“ ewidencjonujących zdarzenia oraz monitorujących zdrowotność aktywność cieląt „ na smoczku”. Zintegrowany z obrożą"Smart Neckband" dla szybszej identyfikacji kontrolowanego zwierzęcia oraz przesyłania danych do systemu zarządzającego i gromadzącego dane o zwierzęciu .„Smart Water Station“ jest trzecim modułem „Smart Calf System“ i umożliwia każdorazową ewidencję pobrania wody przez zwierzę.
Obecni na targach Eurotier, pracownicy Działu Ekonomiki i Organizacji Produkcji, Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Poznaniu spotkali się z przedstawicielami firm tworzących nowoczesne rozwiązania techniczne dla produkcji rolniczej oraz instytucji zajmujących się upowszechnianiem wyników badań w praktyce rolniczej. W trackie wizyty na stoisku KTBL: Kuratorium für Technik und Bauwesen in der Landwirtschaft eV, rozmawiano m.in. na temat możliwości dalszego publikowania rezultatów prac oraz danych zebranych w publikacji „Faustzahlen fur die Landwirtschaft” w bazie danych: „Normatywy Produkcji Rolniczej” Centrum Doradztwa Rolniczego. Targi „Eurotier” stanowią doskonałe miejsce spotkań, dyskusji a zwłaszcza poznania nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa. Serdecznie dziękujemy firmie DLG e.V. ,z którą współpracujemy od kilkunastu lat m.in. przy organizacji konferencji Dni Przedsiębiorcy Rolnego, za możliwość uczestnictwa w targach Eurotier.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/