Przemawiając po głosowaniu w Strasburgu, przewodniczący Copa Gerd Sonnleitner podkreślił: "Dzisiejsza decyzja obejmuje praktyczniejsze instrumenty dla rolników. Stanowi ona solidny punkt wyjścia dla dalszej pracy i jest krokiem naprzód w unijnym procesie decyzyjnym. Europejskie rolnictwo w znaczny sposób przyczynia się do wzrostu i zatrudnienia w UE. Prawie 40 milionów osób pracuje w sektorze rolnym, głównie na obszarach wiejskich. Dzisiejsza decyzja powinna pomóc utrzymać aktualny stan rzeczy. Apeluję do ministrów rolnictwa, aby uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie nowej WPR w przyszłym tygodniu, tak aby można było rozpocząć negocjacje między europosłami, ministrami rolnictwa UE i Komisją Europejską, celem osiągnięcia ostatecznego porozumienia do czerwca".
Przewodniczący Cogeca Christian Pèes podziela zdanie przewodniczącego Copa. Ponadto wspomniał o coraz poważniejszych wyzwaniach, przed jakimi stają rolnicy i spółdzielnie, posługując się przykładem ekstremalnych wahań na rynkach rolnych. "Potrzebujemy silnej WPR popartej silnym budżetem, aby można było ustabilizować rynki i utrzymać konkurencyjność sektora rolno-spożywczego, co jest konieczne jeśli chcemy sprostać wzrastającemu
zapotrzebowaniu za żywność."
Copa-Cogeca z radością przyjęła również rezolucję eurodeputowanych w sprawie przyszłego budżetu UE na lata 2014-2020, ponieważ pozwoli ona na rozpoczęcie ostatniego etapu negocjacji.
Redaktor: Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl