shiuz__750 x 100 px_1

Epidemia. Co z szacowaniem szkód łowieckich?

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się w dniu 25.03.2020 r. do Krajowej Rady Izb Rolniczych z wnioskiem o pilne wystąpienie do Ministra Środowiska w sprawie wypracowania procedur zarówno w zakresie szacowania szkód łowieckich, jak i prowadzenia gospodarki łowieckiej tj. realizacji odstrzałów zgodnych z planami łowieckimi, jak i w ramach działań podjętych na skutek występowania ASF tj. odstrzału sanitarnego, poszukiwania padłych dzików itp. w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego wirusem Sars-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19.

Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza otrzymuje kolejne zgłoszenia od rolników o zaprzestaniu szacowania szkód łowieckich przez koła w związku z ograniczeniem przemieszczania się osób z powodu zagrożenia rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Koła łowieckie oprócz czasowego zawieszenia szacowania oraz polowań zgłaszają również brak możliwości prowadzenia poszukiwań padłych dzików. Dodatkowo pewne problemy w realizacji odstrzału sanitarnego stwarza myśliwym długie oczekiwanie na wyniki badań tusz dzików przetrzymywanych w chłodniach.

Wskazuje to zatem na niewystarczającą liczbę chłodni na terenach, gdzie realizowano do tej pory odstrzał sanitarny ze względu na występowanie ASF.

Mając powyższe na uwadze Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wnioskuje o zwrócenie się do Ministerstwa Środowiska zarówno w sprawie wydania procedur, jak i zwiększenia liczby chłodni na terenach objętych odstrzałem sanitarnym.

 

 Źródło
 Warmińsko - Mazurska Izba Rolnicza
 http://www.wmirol.org.pl

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: szacowania; epidemia.; szacowaniem; chłodni; dzików; zagrożenia; realizacji; prowadzenia; szkód; padłych; sprawie; Środowiska; zarówno; odstrzału; warmińsko-mazurskiej; szk;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »