Eksport polskiej żywności i realizacja płatności

Eksport polskiej żywności i realizacja płatności O tym, że polska żywność cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem konsumentów w kraju i poza jego granicami mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Stanisław Kalemba.

– W porównaniu z analogicznym okresem 2012 r. za 10 miesięcy bieżącego roku odnotowujemy znaczący wzrost wartości eksportu, do poziomu 16,4 mld euro – podkreślił szef resortu rolnictwa i zwrócił uwagę na dwukrotnie wyższą dynamikę eksportu artykułów rolno-spożywczych w stosunku do innych działów gospodarki.

Produktami, których sprzedaż do zagranicznych odbiorców wzrosła najbardziej są: nasiona rzepaku i żyta, olej rzepakowy, pszenica, jabłka, mrożone mięso wołowe oraz sery.

Na pierwszym miejscu wśród największych naszych parterów handlowych niezmiennie pozostaje Republika Federalna Niemiec. – W październiku wartość sprzedaży polskich produktów do tego kraju wyniosła 3,7 mld euro, czyli o około 16% więcej niż w roku ubiegłym. Daje to największe dodatnie saldo, na poziomie 1,1 mld euro – powiedział minister i przypomniał, że Niemcy najchętniej kupują polskie soki owocowe, drób i ryby. Kolejnymi największymi odbiorcami naszej żywności są: Rosja i Wielka Brytania. Mimo zastrzeżeń do polskiej żywności, jakie miały Czechy i Słowacja, rośnie eksport również do tych państw.

W odniesieniu do wartości salda najlepsze wyniki osiągamy w wymianie handlowej z Niemcami (+1,1 mld euro), Rosją (+976 mln euro), Wielką Brytanią (+918 mln euro), Republiką Czeską (597 mln euro) i Francją (+531 mln euro).

– W październiku tego roku dodatnie saldo w handlu produktami rolno-spożywczymi osiągnęło wartość 4,8 mld euro, a prognozy wskazują na to, że rok zamkniemy na poziomie 5,5 mld euro – poinformował Stanisław Kalemba

Dzisiejsza konferencja była również okazją, aby poinformować o realizacji płatności obszarowych. Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gross przypomniał, że w roku 2013 o płatności bezpośrednie ubiega się 1 356 110 rolników, a koperta finansowa wynosi 14 909 443 140 zł. Natomiast na realizację płatności bezpośrednich na grudzień b.r. Agencja otrzymała kwotę ok. 2, 3 mld zł. Do 10 grudnia płatności zostały przekazane na rachunki bankowe 181 932 rolników, co stanowi 13,4 % beneficjentów, na kwotę 995 191 279,57 zł – 6,7 % koperty finansowej.

– Płatności bezpośrednie wypłacane są od 2 grudnia. Od 16 października wypłacane są także płatności ONW, a w tym roku po raz pierwszy w historii Agencji wraz z nimi płatności rolno-środowiskowe. Sumując wszystkie te płatności obszarowe do końca roku wypłacimy rolnikom około 4 mld zł – podał prezes ARiMR. W pierwszej kolejności płatności otrzymują rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Minister Kalemba zapewnił, że ARiMR jest dobrze przygotowana do realizacji tych zadań i podziękował nowemu ministrowi finansów Mateuszowi Szczurkowi za zapewnienie środków na realizację tych wypłat.

Korzystając z okazji, na zakończenie spotkania, minister Stanisław Kalemba przekazał wszystkim producentom i konsumentom żywności serdeczne życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. – Niech światło z Betlejem wspomaga nas wszystkich w tej pracy na rzecz polskiego sektora rolno-spożywczego.

Galeria zdjęć:

125ml milk

Eksport polskiej zywnosci i realizacja platnosci width209
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: płatności; ; minister; żywności; stanisław; eksport; rolnictwa; euro); ; polskiej; prezes; realizacji; kwotę; około; bezpośrednie; wartości; agencji; również; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »