Dzień Przedsiębiorcy Rolnego to cykliczna konferencja organizowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu wraz z Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Jej tegoroczna edycja odbyła się w dniu 5 października 2023 r. w Hotelu Moderno w Poznaniu pod hasłem Innowacyjne kierunki rozwoju gospodarstw rolnych wspierane przez doradztwo rolnicze. Konferencję otworzyli Panowie: Ireneusz Drozdowski - dyrektor CDR w Brwinowie oraz Jacek Sommerfeld - dyrektor WODR w Poznaniu, którzy zwrócili uwagę na fakt wagi innowacyjności w rozwoju gospodarstw rolnych w Polsce oraz znaczenie doradztwa rolniczego w procesie wdrażania innowacji.
Obrady plenarne rozpoczął wykład prof. UPP dr hab. Wawrzyńca Czubaka na temat: „Wsparcie zrównoważonego rozwoju gospodarstw rolnych w ramach PS WPR”. Pan Profesor wykazał na podstawie prowadzonych przez siebie badań, że pomimo deklaracji programowych, znacząca część środków finansowych pochodzących z obu filarów Wspólnej Polityki Rolnej jest przeznaczana na cele ekonomiczne i społeczne a nie środowiskowe.
Dodatkowo, wskazał na bardzo mały udział środków z filara II, które w ramach nowej perspektywy będą mogły być przeznaczone na inwestycje, ponieważ Polska zdecydowała się na przeniesienie znaczących środków z filara II do filara I. Zdaniem Profesora, ciągle istnieją potrzeby inwestycyjne, szczególnie związane z wdrażaniem drogich, innowacyjnych rozwiązań, które są niezbędne w kontekście wyzwań, przed którymi stoi polskie rolnictwo. Na ten aspekt nowej WPR, wielokrotnie zwracała uwagę Wielkopolska Izba Rolnicza w uwagach przesyłanych do MRiRW, na etapie konsultacji.
W drugim wystąpieniu Pani Magdalena Świątkowska z WODR w Poznaniu zaprezentowała ogólne zasady przyznawania płatności dla gospodarstw rolnych w bieżącym roku, zgodnie z nowymi zasadami WPR. Prelegentka przedstawiła również wyniki naboru na płatności bezpośrednie w ramach tych zasad. Wielkopolscy rolnicy, zgodnie z tą statystyką złożyli 30% wniosków w skali kraju, również w zakresie ekoschematów.
Warto zauważyć, że inne województwa były od nas lepsze pod kątem udziału wniosków z ekoschematami w stosunku do wszystkich złożonych wniosków. Co ważne wdrażanie nowej WPR nie jest jeszcze zakończone. Cały czas następują zmiany w rozporządzeniach oraz nowe interpretacje wdrożonych już przepisów. Potwierdza to nasze zdanie, że nową WPR wdrożono zbyt pospiesznie i nie zadbano o logiczne i zrozumiałe dla rolników i doradców przepisy prawne.
Na koniec tej sesji, Pan dr Mirosław Drygas reprezentujący IRWiR PAN w Warszawie przedstawił temat:,,Wyzwania i przyszłość doradztwa rolniczego”. Prelegent zwrócił uwagę na wyzwania, które stoją przed polskim rolnictwem, takie jak zmiany klimatyczne, strategia Fit for 55, globalizacja, konkurencja ze strony rolnictwa ukraińskiego.
W kontekście tych wyzwań bardzo ważną rolę spełnia państwowe doradztwo rolnicze, które powinno przygotować rolników na te zmiany a kluczem do sukcesu jest system AKIS. System ten stwarza warunki do skutecznej współpracy nauki, doradztwa rolniczego i rolników w procesie wdrażania innowacji i sprostania globalnej konkurencji.
Po sesji plenarnej mieliśmy przyjemność poprowadzić debatę na temat „Możliwości i kierunki rozwoju doradztwa rolniczego w Polsce”.
Moderatorem debaty był Andrzej Przepióra - starszy specjalista ds. ekonomiki pracujący na co dzień w Wielkopolskiej Izbie Rolniczej.
Do debaty zostali zaproszeni: Pan Jacek Sommerfeld – dyrektor WODR w Poznaniu
Pan Mariusz Tatka – dyrektor CDR w Brwinowie O/Poznań
Pan Łukasz Kuleczka – WODR w Poznaniu,
Pan dr Mirosław Drygas – IRWIR- PAN w Warszawie,oraz Pani Ewa Nawrocka – Microsoft.
Jak w swojej relacji przekazało Centrum Doradztwa Rolniczego, uczestnicy debaty wskazali na kluczowe kwestie dotyczące przyszłości doradztwa takie jak:
- Zmiany pokoleniowe w doradztwie wymuszają działania mające na celu podnoszenie kompetencji nowych doradców rolniczych – dokształcanie, mentoring – nabywanie umiejętności doradczych,
- Istnieje potrzeba rozwoju i wdrażania rozwiązań cyfrowych w działalności doradczej, w tym tworzenie centrów kształcenia doradców i wdrażania innowacji, sztucznej inteligencji,
- Utrzymanie optymalnej, obecnie funkcjonującej struktury doradztwa rolniczego w Polsce, zapewniającej m.in. dostęp do usług na poziomie gmin, obiektywność informacji.
- Utrzymanie KSOW i SIR dla wsparcia działalności doradczej, współpracy podmiotów doradczych, instytucji naukowych oraz rolników.
- Praca doradcza nie powinna być ukierunkowana głównie na prowadzenie dokumentacji i wypełnianie wniosków aplikacyjnych, lecz na doradztwo agrotechniczne i technologiczne.
- Potrzeba rozwoju sztucznej inteligencji w celu usprawnienie pozyskania informacji na wybrane tematy, usługi translatora, wsparcie komunikacji doradca – rolnik, funkcja asystenta.
W drugiej części konferencji odbyły się dwa panele dyskusyjne:
- OZE a produkcja zwierzęca
- Innowacje w produkcji roślinnej
Szczegółową relację z tych paneli znajdziecie Państwo pod adresem: Dzień Przedsiębiorcy Rolnego 2023 - relacja z konferencji - Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (cdr.gov.pl).
W naszych kolejnych artykułach odniesiemy się również do tych zagadnień.