Działanie fungicydów w niższych temperaturach

BASF lgreen160 BASFLogo160x160pxSkuteczność zabiegów z użyciem środków ochrony roślin zależy w dużym stopniu od warunków pogodowych. Jeżeli terminem zabiegu fungicydowego jest wczesna wiosna, warto wybrać produkt o sprawdzonej skuteczności działania w niższych temperaturach, ponieważ zabieg może okazać się stratą czasu i pieniędzy.


Łagodne warunki atmosferyczne w okresie jesienno- zimowym powodują przezimowanie w stanie niemal nienaruszonym dużej ilości zarodników chorób grzybowych. Wówczas, już wczesną wiosną na roślinach zauważyć można pierwsze objawy chorób, co zmusza do natychmiastowego podjęcia działań ochronnych. Dużą niedogodnością w zabiegach przeprowadzanych wczesną wiosną jest nieprzewidywalność pogody, a co najważniejsze – niskie temperatury.


Najbardziej optymalne warunki w jakich powinno się aplikować fungicydy to temperatura zakresie 15-20 stopni i zachmurzenie (przy braku opadów). Wtedy środek ochronny roślin działa najefektywniej i nie powoduje negatywnych skutków, jakie mogłyby się ujawnić w razie stosowania go w wyższych temperaturach. Stosowanie w zbyt niskich temperaturach środków grzybobójczych nie przynosi pożądanych efektów, ale istnieją fungicydy dające efekty w szerokim zakresie temperatur. Duett Star opracowany przez firmę BASF działa już w temperaturze od 10 stopni powyżej zera i zwalcza szerokie spektrum chorób zbóż, takich jak mączniak prawdziwy zbóż, rdza, rynchosporioza, czy septorioza paskowana liści. Szybka reakcja na choroby i możliwość aplikacji preparatu niezależnie od niskich temperatur uniezależnia od wiosennych i jesiennych kaprysów pogody oraz pozwala na ochronę od wczesnych etapów rozwoju rośliny.


Zakres temperaturowy działania fungicydów zależy głównie od substancji aktywnej oraz związków dodatkowych wspomagających działanie danego środka. Badania wykazały, że substancje czynne z grupy morfolin wykazują dużą skuteczność działania w niskich temperaturach i ułatwiają transport innych substancji – najczęściej stosowanych w chorobach zbóż triazoli. W wyżej wymienionym fungicydzie Duett Star połączenie substancji czynnych z grupy morfolin i triazoli pozwoliło na wypracowanie właściwości szczególnie pożądanych we wczesnych zabiegach ochronnych.
Wysokość temperatury w okresie wczesnowiosennych oprysków nie jest obojętna dla skuteczności działania substancji fungicydów. Istotne jest takie dobranie środków, w których przynajmniej jedna substancja czynna wykazuje odporność na niskie temperatury i umożliwia w pełni wykorzystać potencjał stosowanego środka.


 

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

125ml milk

BASF lgreen160 BASFLogo160x160px
TAGI: działania; substancji; niskich; działanie; wiosną; skuteczności; fungicydy; temperatury; zakresie; działa; stopni; chorób; warunki; okresie; wczesną; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »