Dramat polskich producentów drobiu

Trzydzieste ósme w Polsce, a zarazem trzecie w Wielkopolsce ognisko wirusa ptasiej grypy, wykryto na fermie w miejscowości Kaliszkowice Kaliskie w gm. Mikstat. Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach przebadał pobrane próby od padłych zwierząt i oficjalnie potwierdził obecność w nich wirusa H5N8.

1

 

Tak jak w poprzednim przypadku, które wystąpiło także w powiecie ostrzeszowskim, choroba wystąpiła na fermie kaczek. Zdarzenie to jednak niesie ze sobą znacznie poważniejsze skutki. Jak nakazują procedury zakażone stado kaczek zostanie poddane uśpieniu i utylizacji, następnie gospodarstwo zostanie zdezynfekowane. To nie koniec tragedii bowiem w odległości ok. 30 m od fermy kaczek zostanie zlikwidowane stado drobiu liczące ponad 27,5 tys. brojlerów. W promieniu 3 kilometrów od ogniska choroby wyznaczono okręg zapowietrzony oraz, w promieniu 10 kilometrów, okręg zagrożony, które są objęte szczególnym nadzorem weterynaryjnym. W zasięgu stref występuje duże zagęszczenie obiektów hodowlanych drobiu, funkcjonują tu również zakłady uboju drobiu.

Hodowcom drobiu przypominamy o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji.

Opracowanie M. Deresińska

 


Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: drobiu; zostanie; wirusa; które; promieniu; fermie; dramat; producentów; polskich; okręg; kaczek; brojlerów.; liczące; zlikwidowane; choroby; wyznaczono; kilometrów; ogniska; t;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »