Dożynki Poznań 2018

Tegoroczne Dożynki Wojewódzko-Archidiecezjalne odbędą się 26 sierpnia w Poznaniu. Będą to jubileuszowe – dwudzieste Dożynki Wielkopolskie. Przypadają one w 1050. rocznicę utworzenia w Poznaniu arcybiskupstwa oraz w 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dożynki

Dożynki w Poznaniu odbywają się co roku, jednak nigdy dotąd nie miały one charakteru wojewódzkiego. Poznań, mimo że jest dużym miastem, w swych granicach posiada około 7 tys. hektarów użytków rolnych, zorganizowanych w 730 gospodarstwa. Większość z nich to gospodarstwa ogrodnicze, sadownicze czy szkółkarskie, nie brakuje jednak gospodarstw typowo rolniczych. Z oczywistych względów dominuje w nich produkcja roślinna. Rolę starostów podczas tegorocznych Dożynek Wielkopolskich pełnić będą poznańscy rolnicy: Sylwia Kaczmarek, prowadząca gospodarstwo rolne na Morasku oraz Jacek Rybarczyk, który gospodaruje w Krzesinach.

Współorganizatorem Dożynek jest także Urząd Miasta Poznania. Zadaniem magistratu jest m.in. zorganizowanie części obrzędowej i wystawowej. Wiadomo już, że uroczystość odbędzie się na Polanie Harcerza nad jeziorem Malta. Rozpocznie się w południe otwarciem wystawy rolniczej, o godz. 13.00 zostanie odprawiona dziękczynna msza św., po niej zaś nastąpi część obrzędowa. Część rozrywkową zaplanowano na godz. 16.30 i jej zwieńczeniem będzie wieczorny występ zespołu Bajm.

Dożynki

Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizuje na Dożynkach stoisko, które będzie miejscem spotkań rolników i mieszkańców miasta. Naszych gości zamierzamy poczęstować chlebem ze smalcem i kwaszonymi ogórkami oraz tradycyjnym plackiem. W realizację tych zamierzeń włącza się Miejski Związek Kółek i Organizacji Rolniczych z pomocą pań z poznańskich Kół Gospodyń Wiejskich. I choć można sobie żartować, że gospodynie wiejskie w Poznaniu to brzmi nielogicznie, przypomnieć należy, że tradycja współczesnych miejskich kółek rolniczych sięga ponad studziesięciu lat, gdy obecne peryferyjne dzielnice miasta były jeszcze odrębnymi wioskami.

Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników zbliżających się Dożynek do odwiedzenia wspólnego stoiska wielkopolskich i poznańskich rolników. Postaramy się Państwa ugościć i przekonać, że Poznań stara się być miejscem przyjaznym dla wszystkich jego mieszkańców, także dla producentów rolnych.

Kornel Pabiszczak

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: dożynki; poznaniu; poznań; dożynek; część; będzie; rolnicza; miejscem; miasta; także; wielkopolskich; kółek; rolniczych; jednak; wszystkich; poznańskich; rocznicę; będą; gości; sp;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »