W inny, niż zazwyczaj sposób, przebiegało tegoroczne Powiatowe Święto Plonów w powiecie konińskim. Organizatorami tegorocznych dożynek było, oprócz Starostwa Powiatowego, także Gmina Ślesin oraz Sanktuarium w Licheniu Starym. Starostami tegorocznych dożynek byli rolnicy z gminy Ślesin: Aleksandra Kowalska oraz Jan Szmidt.
Kustosz sanktuarium Ks. Janusz Kumala celebrował główną Mszę Dożynkową z udziałem, jak podają licheńskie media, ponad 3 000 osób.
W homilii ks. Janusz Kumala podziękował rolnikom za ogromny trud, jaki każdego dnia wkładają w swą pracę: „To polskiej wsi zawdzięczamy w dużej mierze i miłość, i wierność ojczyźnie, i tęsknotę za odzyskaniem niepodległości w okresie rozbiorowym, czego wyrazem było pielgrzymowanie do maryjnych sanktuariów, także licheńskiego. Dzisiejsze święto, zakorzenione w tradycji polskiej, chce zwrócić naszą uwagę na tych, którzy trudzą się, abyśmy mieli chleb codzienny. Ważne jest, abyśmy pielęgnowali troskę o polskie rolnictwo, o to, aby nigdy nie zabrakło tych, którzy z miłością wychodzą codziennie w pole. (…). Jeśli dziś dziękujemy za tegoroczne plony, to dziękujemy w świątyni, gdyż nasze podziękowania kierujemy w stronę Pana Boga. To od Niego zależy, jakie są coroczne plony. Z kolei rolnik to ktoś, kto jest powołany do tego, aby współpracował z Bogiem po to, abyśmy wszyscy mieli chleb codzienny. To jest powołanie. To jest wybór zakorzeniony w sercu. Musi być miłość do ziemi, aby na niej wyrosły owoce...”
Po zakończeniu Mszy św. odbył się tradycyjny obrzęd przekazania chleba przez starostów dożynek gospodarzowi powiatu, czyli staroście konińskiemu, Stanisławowi Bielikowi oraz Burmistrzowi Ślesina, Mariuszowi Zaborowskiemu. Ogłoszono także wyniki w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wielkopolska Izba Rolnicza została wyróżniona, poprzez udział mojej skromnej osoby, w charakterze Przewodniczącej Komisji Konkursowej. Wybór był bardzo trudny, gdyż wszystkie wieńce wykonane były z dużą starannością, precyzją i ogromnym nakładem pracy. Po burzliwej dyskusji Komisja przyznała pierwsze miejsce gminie Rzgów za wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sławsku. Drugie miejsce otrzymała gmina Kramsk, za wieniec wykonany przez sołectwo Podgór, a trzecie miejsce gmina Ślesin za wieniec przygotowany przez mieszkańców Półwioska Starego i Nowego. Łącznie do konkursu zgłoszono 13 wieńców dożynkowych.
Po mszy świętej, już w znacznie mniej licznym gronie, w Sali Wystaw Bazyliki Dolnej poświęconej Całunowi Turyńskiemu, odbyła się druga część uroczystości. Rozpoczęła się występem Zespołu „Na swojską nutę” z Gminnego Ośrodka Kultury w Wierzbinku.
Następnie głos zabierali organizatorzy:
„…Wiemy, że żyjemy w trudnym okresie ale to święto należało zorganizować, bo rolnicy w naszym powiecie odgrywają niebagatelną rolę – mówił starosta Stanisław Bielik. Na początku roku obawialiśmy się mocno o warunki pogodowe. Tak się stało, że dzisiaj możemy mówić, że to są plony na miarę naszych rolników. Dożynki to symboliczne podsumowanie pracy rolników, bo ta praca nie trwa tydzień czy miesiąc, ale 365 dni przez 12 miesięcy w roku. Życzę, abyście mogli osiągać jak najlepsze wyniki...”
W imieniu Wojewody Wielkopolskiego podziękowanie za rolniczy trud przekazała I wicewojewoda województwa wielkopolskiego - Pani Aneta Niestrawska.
Corocznie podczas Dożynek Powiatowych odbywa się podsumowanie Konkursu na najlepsze gospodarstwo rolne w powiecie. Ocenie podlegają efekty ekonomiczne, poziom produkcji, nowoczesność technologii, organizacja pracy oraz racjonalność wyposażenia, estetyka gospodarstwa i dbałość o dobrostan zwierząt, a także środowisko naturalne.
Kapituła pod kierownictwem Henryka Kryka, przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Konińskiego, z udziałem Jolanty Nawrockiej – Przewodniczącej RP WIR w Koninie, postanowiła uhonorować statuetką żniwiarza i tytułem: „Powiatowego Rolnika Roku 2020” rolników: Iwonę i Dariusza Jaroszewskich z Lichnowa w gm. Kramsk, Urszulę i Michała Michalskich z Woli Spławieckiej w gm. Kleczew, Marcina Muszyńskiego z miejscowości Koszary w gm. Sompolno, Krzysztofę i Arkadiusza Naworskich z Honoratki w gm. Ślesin, oraz Marię i Sebastiana Staszaków z Biskupic, gm. Grodziec. Nominacje otrzymali: Krystian Jakubiak z miejscowości Ranna w gm. Kramsk, Iwona i Przemysław Małolepszy z Kuchar Borowych w gm. Rychwał, Grażyna i Jerzy Miedziński z miejscowości Franki w gm. Rychwał oraz Magdalena Skąpska z Nieświastowa w gm. Kazimierz Biskupi. Rada Powiatowa WIR w Koninie, ufundowała skromny upominek dla laureatów, który wraz z dyplomami uznania dla wszystkich wyróżnionych, wręczył Członek Zarządu WIR Pan Jan Pauliński.
Spotkanie zakończył koncert Sanktuaryjnego Kwintetu Dętego.
E. Bryl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/