W dniu 3 września 2018 r. na Jasnej Górze miały miejsce uroczystości Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników i Święta Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskie Dożynki, w których, jak co roku aktywnie uczestniczyła Pielgrzymka Izb Rolniczych.
Podczas Sumy koncelebrowanej pod przewodnictwem Jego Eminencji Ks. Arcybiskupa Metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego zgromadzeni rolnicy z całej Polski w liczbie około 60 tysięcy, dziękowali przez ręce Matki Bożej Królowej Polski za zebrane plony. W dziękczynieniu uczestniczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
W wypowiedzi do zebranych rolników przed uroczystą Mszą Świętą Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz podkreślił, że Dożynki zawsze były i są manifestacją odrębności i dumy stanu rolniczego a największe i najbardziej uroczyste Dożynki odbywają się zawsze tu, w Sanktuarium Narodu Polskiego na Jasnej Górze w Częstochowie.
Tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla rolników, ale i dla wszystkich ludzi, bo przypominają że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb. Wcześniej często niedoceniana praca rolnika powoli się zmienia. Społeczeństwo nie powinno zapominać, że bezpieczeństwo Polski to również, a może przede wszystkim, bezpieczeństwo żywnościowe a praca rolnika jest podstawą egzystencji ludzkiej.
Zgodnie ze zwyczajem, tradycją ale i z wiary płynącej z naszych serc - uroczystość dożynkowa wieńcząca żniwa jest najlepszą okazją do podziękowania Bogu poprzez naszą Matkę tu na Jasnej Górze za całoroczny trud i uzyskane plony.
Ta piękna już tradycja, stanowi ważny element polskiej rolniczej kultury i tożsamości. Podkreśla takie wartości jak: przywiązanie rolnika i umiłowanie Matki Boga ale i Matki Ziemi, szacunek do zawodu rolnika, poszanowanie przyrody, wolę kultywowania tradycji Ojców. Rolnicy zawsze byli ostoją wiary, tradycji i tożsamości ze szczególnym Umiłowaniem Boga i Ojczyzny.
Słowo na zakończenie uroczystej sumy wygłosił bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. W koncelebrze uczestniczył ks. prof. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników oraz księża moderatorzy Krajowego Duszpasterstwa Rolników.
Starostami dożynek byli w tym roku Państwo Grabarkowie z województwa lubuskiego, którzy wraz z trójką dzieci na początku uroczystej Mszy św. złożyli na ręce kapłanów koncelebrujących Eucharystię tradycyjny dar: chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów.
- Małgorzata Ramatowska
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl