W dniu 3 września 2017 r. na Jasnej Górze w Częstochowie obyło się XXXVI Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia za Plony – Jasnogórskie Dożynki z udziałem przedstawicieli samorządu rolniczego. Pomimo trwającego deszczu w modlitwie uczestniczyło około 50 tys. rolników przybyłych z całej Polski, a także widzowie TV i radiosłuchacze.
W związku z Jubileuszem 300 – lecia koronacji Obrazu Jasnogórskiego tegoroczna Pielgrzymka Rolników i Dożynki odbywały się pod hasłem „Do naszej Matki i Królowej”.
Uroczystej Sumie z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Słowo na zakończenie wygłosił bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. W koncelebrze uczestniczył ks. prof. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników oraz księża moderatorzy Krajowego Duszpasterstwa Rolników.
Starostami dożynek są w tym roku pp. Anna i Paweł Chrupkowie z archidiecezji przemyskiej, prowadzący 300-hektarowe gospodarstwo rolne, rodzice trójki dorosłych dzieci.
Na początku Mszy Świętej szefowa Kancelarii Prezydenta p. Halina Szymańska odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy do rolników. Prezydent napisał: „Łączę się z Państwem w modlitwie o Bożą opiekę nad Ojczyzną i o pomyślność dla mieszkańców polskich wsi. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim rolnikom za całoroczny trud. Za gospodarską troskę o ziemię, którą Państwo uprawiają i której służą. Za pielęgnowanie międzyludzkich więzi, wiary, tradycji, narodowej tożsamości, których polska wieś od wieków jest ostoją. Życzę Państwu pomyślności, dostatku, rodzinnego szczęścia. Życzę, aby Wasz wysiłek był otoczony wielkim społecznym szacunkiem, tak jak na to zasługuje. Serdecznie pozdrawiam zgromadzonych na Jasnej Górze, a za Państwa pośrednictwem wszystkich mieszkańców polskiej wsi.”
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel zwracając się do rolników powiedział: „Nasza piękna polska tradycja przywiodła nas dziś przed obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Tak jak liczne pokolenia naszych przodków przynosimy pachnący chleb i dzielimy się chlebem eucharystycznym.” Minister wskazał na zmiany zachodzące na wsi i podkreślił, że dla „całego Rządu p. premier Beaty Szydło, rozwój polskiej wsi to cel strategiczny. Rolnictwo jest i będzie jednym z filarów polskiej gospodarki”.
Przed Mszą św. głos zabrał Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz: „Spotykamy się pielgrzymując na Jasną Górę, by za całoroczny wynik trudu naszego rolniczego – za tegoroczne plony - podziękować Bogu, naszemu Stwórcy za pośrednictwem Matki Bożej na Jasnej Górze i prosić jednocześnie o dobre plony na rok przyszły. Tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla rolników, ale i dla wszystkich ludzi, bo przypominają że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb.
Wielu ludziom trudno jest docenić pracę rolnika. Trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo ludzi to przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe, a praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej, nikt i nic tego nie przekreśli. Ta piękna tradycja, stanowi ważny element polskiej rolniczej kultury i tożsamości. Podkreśla takie wartości jak: przywiązanie do zawodu rolnika, szacunek dla przyrody, wolę kultywowania zwyczajów Ojców. W imieniu własnym i całego samorządu rolniczego dziś oddaję Wam rolnicy, jako również rolnik – jeden z Was, należny szacunek i dziękuję z całego serca.
Proszę przyjąć wyrazy wdzięczności za tegoroczne zbiory. Podczas dzisiejszego święta musimy pamiętać także o tych, których dotknęły skutki kataklizmów, którzy ponieśli nadzwyczajne straty nie tylko plonów, ale i w domostwach, a nawet tragedie rodzinne związane z utratą nie tylko mienia, ale i życia. Serdecznie im wszystkim współczuję. W obliczu tragicznych skutków żywiołu musimy być z nimi szczególnie solidarni i nieść pomoc. Dziękuję tym, którzy szczególnie się w nią zaangażowali, ludziom dobrej woli, wielkiego serca i pomocnych rąk. Życzę Wam wszystkim obfitości, aby chleba w Waszych domach nigdy nie zabrakło i zawsze było pod dostatkiem. Szanujmy go, szanujmy tych którzy na niego pracują i szanujmy tych, z którymi będziemy się dzielić.
Starostowie złożyli na ręce kapłanów koncelebrujących Eucharystię tradycyjny dar: chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów. Dary w postaci ornatów i koszy z płodami ziemi złożyli przedstawiciele Zarządu KRIR i wojewódzkich izb rolniczych oraz przedstawicielki Rady Kobiet przy KRIR.
Dożynkom po raz 26. towarzyszyła Wystawa Rolnicza w dniach 2-3 września br., na której swoje stoisko miał również samorząd rolniczy. Została również zorganizowana IX. Pielgrzymka Izb Rolniczych na Jasną Górę, która była okazją do spotkania przedstawicieli samorządu rolniczego z całej polski z Zarządem KRIR nt. bieżącej sytuacji w rolnictwie i przedyskutowania problemów związanych z ASF. Gościem spotkania był Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki. Dyskusję zdominował temat dramatycznej sytuacji rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe.
- Małgorzata Ramatowska
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl