Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu zorganizowało w dniach 10-11.03.2016 r. szkolenie nt.: „Modernizacja gospodarstw rolnych” oraz „Premie dla młodych rolników”, objętych PROW na lata 2014-2020.
Szkolenie skierowane do doradców z WODR, Izb Rolniczych oraz prywatnych podmiotów doradczych cieszyło się dużym zainteresowaniem czego dowodem był aktywny udział uczestników podczas poszczególnych sesji szkoleniowych jak też fakt, że w szkoleniu uczestniczyło 68 osób.
Pierwszego dnia główny temat szkolenia dotyczył przedstawienia szczegółowych informacji z zakresu przygotowania wniosku oraz biznesplanu dla operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych” (wszystkie obszary: a, b, c, d), jak i „Premie dla młodych rolników” w ramach PROW 2014-2020. Tematykę w tym zakresie przedstawili pracownicy CDR O/Radom Bolesław Pieczyński i Ireneusz Gradka. Choć jest już ogłoszony drugi nabór na „modernizację” i będzie ogłoszony za chwilę dla „młodych rolników” to w dalszym ciągu niewyjaśnionych wiele pytań i wiele interpretacji. Uczestnicy szkolenia sygnalizowali masę problemów dotyczących skomplikowania obowiązujących procedur i wydanych do nich dokumentów wykonawczych jak np. rozporządzenia czy przygotowane ich zmiany (tych rozporządzeń)?! Na pewno nie ułatwia to pracy doradcom a i rolnik ma prawo czuć się zdezorientowanym.
Dzień drugi obejmował prezentację i warsztaty dotyczące zasad i wymogów w zakresie właściwego przeprowadzenia postępowań ofertowych związanych z zachowaniem warunków konkurencyjności przy wyborze wykonawców/dostawców dla planowanych zadań inwestycyjnych. Temat ten bardzo fachowo i precyzyjnie poprowadził specjalista w tym zakresie Tomasz Groszkowski z centrali ARiMR w Warszawie. W tym właśnie miejscu pragniemy podziękować wykładowcy jak i Dyrektor Departamentu Działań Inwestycyjnych ARiMR Małgorzacie Niemiec, dzięki którym mieliśmy tę możliwość, że aktualna wiedza została przekazana w sposób właściwy. Jak bardzo ważny jest to element dotyczący właściwego przygotowania i następnie rozliczenia wniosku inwestycyjnego, niech świadczy gorąca i niezwykle merytoryczna dyskusja i zadawanie wielu pytań na które, niestety nie zawsze są odpowiedzi, w tym dobre odpowiedzi, które chcielibyśmy usłyszeć. Jak każda zmiana w procedurach, nowe rozwiązania niosą za sobą wiele niejasności i obaw jakże uzasadnionych z punktu widzenia beneficjenta, tj. rolnika.
Nasuwa się w związku z tym dość istotny wniosek o kontynuację problematyki i dalsze szkolenia w tym zakresie zarówno dla doradców jak i dla rolników. Tylko współpraca wysoce merytoryczna pozwoli osiągnąć sukces gospodarstwa, także MRiRW w kontekście racjonalnego wykorzystania środków UE.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/