W ramach operacji pn. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” wspófinansowanej przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w dniu 26 czerwca odbyła się pierwsza wizyta w gospodarstwie w miejscowości Łątczyn (gmina Troszyn, powiat ostrołęka, woj. mazowieckie). Tematem demonstracji było „Wykorzystanie pastwisk i okólników jako element dobrostanu ekologicznych krów mlecznych”
W gospodarstwie prowadzona jest hodowla bydła mlecznego i produkcja mleka ekologicznego. Wielkość stada to 21 sztuk bydła rasy mieszanej, utrzymywanych w systemie uwięziowym na ściółce, gdzie zwierzęta mają swobodny dostęp do pastwisk. Bydło utrzymywane w okresie sezonu pastwiskowego na trwałych użytkach zielonych, w okresie zimy w oborze z wolnym dostępem do okólnika. Latem żywienie opiera się głównie na pastwiskowaniu, natomiast w okresie zimowym rozszerzane jest o sianokiszonki i siano. Powierzchnia gospodarstwa liczy ok. 24 ha, w strukturze użytków rolnych dominują trwałe użytki zielone, z kolei na gruntach ornych uprawiana jest naprzemiennie zboża oraz kukurydza.
Podczas wizyty rolnicy zaprezentowali uczestnikom demonstracji swoje gospodarstwo, przedstawili założenia oraz cele jakie sukcesywnie realizują. Uczestnicy mieli możliwość oceny organoleptycznej składu runi pastwiskowej dla krów mlecznych, zapoznania się z budynkami inwentarskimi ich strukturą i wyposażeniem oraz okólnikiem przylegającym do obory. Dla bydła mlecznego utrzymywanego w tym gospodarstwie zalecono poprawę okólnika oraz pastwiska w celu lepszego zarządzania stadem. Na tę chwilę hodowca założył panel solarny, który jest podpięty do pastucha elektrycznego na pastwisku oddalonym o prawie 1 km od gospodarstwa. Hodowca wskazuje wiele zalet, które powstały dzięki wprowadzeniu innowacji. Jedną z nich jest fakt, iż pastuch elektryczny jest zawsze pod napięciem, ponieważ zasilanie czerpie z promieni słonecznych, dzięki czemu zwierzęta mają zawsze ściśle określoną wielkość kwatery oraz cało wypasowy nadzór nad przemieszaniem się zwierząt. Dodatkowo zamontowana jest kamera, która umożliwia podgląd zwierząt przez hodowcę na odległość.
Głównym celem demonstracji było przedstawienie racjonalnego wykorzystania pastwisk w okresie letnim oraz zewnętrznych wybiegów w poprawie dobrostanu krów w gospodarstwie ekologicznym. Żywienie pastwiskowe wpływa na zdrowotność krów mlecznych, zwierzęta są odporniejsze, lepiej zahartowane, obniża się liczba przypadków zachorowań na mastitis co z kolei przyczynia się do poprawy jakości mleka poprzez mniejszą liczbę komórek somatycznych w mleku. Poprawia się także wartość technologiczna mleka i jego przetworów.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/