Dobre informacje dla producentów z branży rolno-spożywczej i rolników

587e4b2f91

Na koniec konferencji prasowej minister rolnictwa Stanisław Kalemba (z prawej) i Prezes ARiMR Andrzej Gross rozdali jabłka. Zdjęcie Irena Skibowska

Handel zagraniczny artykułami rolno-spożywczymi oraz realizacja dopłat bezpośrednich za 2013 rok - te dwa tematy zdominowały konferencję prasową Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby oraz Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Grossa, która odbyła się 12 grudnia 2013 r. w Sejmie.

Minister Stanisław Kalemba przedstawił wyniki w handlu zagranicznym artykułami rolno-spożywczymi w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku. Powiedział m.in., że zdobywamy coraz więcej rynków, co przekłada się na dodatni bilans handlowy w tym zakresie. Od stycznia do października Polska wyeksportował artykuły rolno-spożywcze za 16,4 mld euro, import natomiast wyniósł w tym czasie 11,6 mld euro. Zatem w ciągu tych pierwszych dziesięciu miesięcy Polska osiągnęła 4,8 mld euro nadwyżki w handlu zagranicznym artykułami rolno-spożywczymi. Jest to wynik lepszy niż w roku ubiegłym, gdyż ta nadwyżka w analogicznym okresie wyniosła 3,5 mld euro, a w całym 2012 roku 4,3 mld euro. Wpływ na ten dobry wynik ma dodatnie saldo wymiany handlowej z naszymi głównymi partnerami. Największym z nich są Niemcy, z którymi mamy 1,1 mld euro nadwyżki w handlu artykułami rolno-spożywczymi, na drugim miejscu jest Rosja - prawie 1 mld euro nadwyżki, a trzecim głównym odbiorcom naszych towarów jest Wielka Brytania - 918 mln ero nadwyżki. Minister zwrócił również uwagę na rosnący eksport naszych artykułów rolno-spożywczych do Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Uzbekistanu. Podkreślił, że zadowolony jest z rosnącej dynamiki eksportu, dodał też, że zważywszy na duży potencjał jaki ma Polska do wykorzystania w tym zakresie, można z optymizmem patrzeć w przyszłość. Minister zaznaczył, że nie byłoby tak dobrych wyników gdyby nie powszechna opinia o dobrej jakości naszej żywności.

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gross poinformował o realizacji dopłat bezpośrednich  za 2013 rok oraz o planowanych wypłatach z tego tytułu w grudniu br. Jak podkreślił Prezes, do 10 grudnia ok. 182 tys. rolników otrzymało w ramach dopłat bezpośrednich blisko 1 mld zł, a do końca grudnia ARiMR przekaże łącznie z tego tytułu 2,3 mld zł blisko 290 tys. rolników. Dopłaty ONW za 2013 r. w wysokości 1 mld zł otrzyma w tym roku 670 tys. rolników, natomiast 750 mln zł trafi do 70 tys., rolników w ramach płatności rolnośrodowiskowych. Wiosną, wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło 1,35 mln rolników, ok. 700 tys. ubiegało się o przyznanie wsparcia w ramach ONW, a ok. 118 tys. rolników starało się o płatności rolnośrodowiskowe.

Paweł Wojcieszak

Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/

125ml milk

587e4b2f91
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: rolnictwa; artykułami; handlu; ramach; grudnia; modernizacji; dopłat; restrukturyzacji; andrzej; rolników; polska; minister; informacje; rolników; ; natomiast; płatności; agencji;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »