Rolserwis - przedstawiciel marki New Holland był organizatorem pokazów maszyn w Suchodębiu (powiat kutnowski), które odbyły się pod nazwą „Demo Tour”. Testowano głównie produkty firmy New Holland oraz Kuhn.
Kombajny zbożowe, prasy oraz ciągniki najnowszej generacji prezentowały się w czasie prac żniwnych, kosząc oraz prasując łan pszenicy. Jako pierwszy był pokazany nowy kombajn New Holland serii TC, pochodzący z fabryki w Płocku. Tej, w której dawniej produkowano polskiego Bizona, do dziś widocznego na naszych polach.
Kombajn New Holland TC 5070 jest wyposażony w zespół żniwny typu Vario o szerokości roboczej 4,7m. Jedną ze zmian, (w stosunku do poprzednika New Holland TC), jakie nastąpiły w konstrukcji kombajnu, jest większa i bardziej wygodna kabina dla operatora, która w mniejszym stopniu ogranicza widoczność. Główną nowością - niewidoczną z zewnątrz - jest silnik, którego pojemność wynosi 6.700 cm. Silnik ten posiada wtrysk paliwa common rail oraz system oczyszczania spalin SCR, który do prawidłowej pracy potrzebuje 32,5 % roztworu mocznika, znajdującego się w osobnym zbiorniku. Kombajn spełnia dzięki temu normę spalin Tier 4. Silnik generuje moc 210 KM.
Na polu zaprezentowano również pracę pras belujących firmy New Holland. Pierwsza z nich to stałokomorowa walcowa prasa Roll Baler 125, która formuje bele o średnicy 125 cm i szerokości 122 cm. Szerokość podbieracza wynosi 2,1 m, dzięki czemu bez problemu prasa zbiera pokos słomy po każdym kombajnie. Owijanie bel odbywa się tylko siatką. Prasa ta była prezentowana z ciągnikiem New Holland T6 165, jest to ciągnik wyposażony w sześciocylindrową jednostkę napędową, spełniającą normę spalin Tier 4a, dzięki zastosowaniu systemu SCR. Silnik ten generuje moc 125 km.
New Holland pokazał również prasę rolującą zmiennokomorową Roll Belt 150. Jest to prasa pasowa formująca i zgniatająca słomę za pomocą 4 pasów. Jej komora ma wymiary: 122 cm szerokości i maksymalnie formuje bele słomy o wysokości 155 cm. Prasa ta jest wyposażona w rotor oraz noże tnące, które znajdują zastosowanie przy produkcji sianokiszonek. Noże te są załączane elektrycznie za pomocą terminala oraz automatycznie się chowają w czasie końcowego etapu formowania beli. Prasa była w czasie pokazu zagregatowana z ciągnikiem New Holland serii T7 200 o mocy znamionowej 140 KM. Jednostka napędowa tego ciągnika, tak samo jak pozostałych z prezentowanych w czasie pokazu, posiada system oczyszczania spalin SCR, dzięki czemu spełniają one normę spalin Tier 4a.
New Holland T5 115 został zaprezentowany z ładowaczem czołowym marki Stoll, który był wyposażony w chwytak do bal, aby w czasie pokazu pras moża było sprzątnąć zbelowaną słomę. Ciągnik ten ma moc znamionową 114 KM. Posiadał na swym TUZ kosiarkę bijakową marki Kuhn, która służy głównie do rozdrabniania resztek pożniwnych, ale może być także użyta do traw czy chwastów.
Kolejny ciągnik, jaki prezentował New Holland, był to T6 165. Ma on moc 151 KM i współpracował z kosiarką bijakową, której głowica robocza znajdowała się na wysiężniku. Głównym zastosowaniem tego typu kosiarek są prace komunalne, gdyż podręczny joystik pozwala na precyzyjne i sprawne operowanie wysiężnikiem zwłaszcza na nierównościach bądź w czasie wykaszania rowów.
Do uprawy ścierniska firma Rolserwis zaprezentowała jako pierwszą propozycję agregat ścierniskowy Kuhn Cultimer 300 o szerokości roboczej 3 m. Ten ciężki kultywator, którego redlice wyposażone są w gęsiostopy, zagregatowany był z ciągnikiem New Holland T6 175, którego moc znamionowa wynosi 166 KM. Tak dobrany sprzęt pozwala na precyzyjne i sprawne wykonanie uprawy na ściernisku. Kultywator ten posiada 7 redlic roboczych wyposażonych w zabezpieczenia na kamienie typu non-stop. Za redlicami znajdują się talerze, które służą do wyrównywania gleby, a na końcu maszyny został umieszczony wał pierścieniowy, zagęszczający glebę. Drugą propozycją maszyny do uprawy ścierniska był agregat marki Unia Grup o szerokości 4 m. Agregat ten posiada 10 redlic umieszczonych w 3 rzędach z zabezpieczeniami przeciążeniowymi typu non-stop. Następnie znajduje się krótka brona talerzowa, a do zagęszczania gleby wykorzystano wał oponowy, który również służy do transportu maszyny po drodze. Do pracy z tym kultywatorem był zastosowany niebieski ciągnik serii T7 220, którego silnik generuje moc znamionową 205KM, co w zupełności wystarczało, aby ukazać możliwości agregatu. Największy z oglądanych ciągników - T8 390 - został zaprezentowany z agregatem uprawowo- siewnym Kuhn Speedliner 4000 o szerokości roboczej 4 m i pojemności zasobnika na nasiona 2.700 litrów. Jest to połączenie kompaktowej brony talerzowej z precyzyjnym siewnikiem pneumatycznym z redlicami talerzowymi, co pozwala na pracę z prędkością nawet 15 km/h. Agregat ten posiadał wał oponowy, który w pozycji transportowej służy jako koła jezdne, a w pozycji roboczej jest to wał zagęszczający glebę. Siewnik ten pozwala na precyzyjny wysiew nasion, zarówno w systemie uprawy bezorkowej, jak i orkowej. Moc ciągnika, który był zagregatowany z maszyną, sięga blisko 390 KM. Do transportu zboża użyto ciągnika New Holland T7 260, który na zaczepie miał przyczepę skorupową marki Wielton PRC 2HP o pojemności 18,1 ton i układzie osi typu tandem. W czasie pokazu wszystkie maszyny testowano w polu, przez co rolnicy mogli zobaczyć być może swój przyszły sprzęt w czasie pracy.
Przemysław Kowalczyk