shiuz__750 x 100 px_1

DOŻYNKI DIECEZJALNE W ROKITNIE

Zgodnie z tradycją, 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyły się diecezjalne uroczystości dożynkowe.

W tym dniu do Rokitna zjechały tysiące pielgrzymów, w tym licznie rolnicy z całej diecezji, aby podziękować za tegoroczne plony i zbiory, które kolejny już raz były o wiele niższe  z powodu wystąpienia suszy rolniczej; oraz prosić o dobre urodzaje w przyszłym roku.

O godz. 12.00 odprawiona została uroczysta msza św. dożynkowa pod przewodnictwem ordynariusza diecezji Görlitz Wolfganga Ipolta, który wygłosił homilię w języku polskim.

Jak w każdym roku, w Dożynkach uczestniczyła Lubuska Izba Rolnicza, którą reprezentowali: Prezes Stanisław Myśliwiec z małżonką, członek Zarządu Czesław Hładki oraz delegaci i członkowie Rad Powiatowych LIR; wraz z pocztem sztandarowym.

Honorową asystę sztandaru Izby utworzyli: Andrzej Kałek – przewodniczący Międzyrzeckiej Rady Powiatowej LIR, Tadeusz Swaryczewski – delegat Świebodzińskiej Rady Powiatowej na Walne Zgromadzenie LIR i Bartosz Hukiewicz – członek Świebodzińskiej Rady Powiatowej LIR.

Podczas mszy św. biskupi pobłogosławili i poświęcili przyniesione do ołtarza owoce ziemi: bochny chleba upieczone z tegorocznego zboża, wieńce, miód, owoce, kwiaty  i zioła.

W imieniu lubuskich rolników bochen chleba na ołtarzu złożyli: Tomasz Kownacki i Krzysztof Babiej – członkowie Międzyrzeckiej Rady Powiatowej LIR.

Po mszy św. biskupi podzielili się z pielgrzymami chlebem, a na błoniach na najmłodszych czekały zabawy na „dmuchańcach”.

Lubuska Izba Rolnicza zorganizowała stoisko promocyjno-informacyjne, w którym odwiedzający mogli zaopatrzyć się w wydawany biuletyn, prasę rolniczą oraz uzyskać porady. Stoisko Izby odwiedził m.in. ks. Paweł Mydłowski – diecezjalny duszpasterz rolników.

Serdecznie dziękujemy państwu Jolancie i Markowi Góra oraz pani Wiolecie Szyszko za pomoc w urządzeniu i udekorowaniu stoiska Izby.  

E.R.

 

 

 

 

 Źródło
 Lubuska Izba Rolnicza
 http://lir.agro.pl/

125ml milk

DSC05709 800x600 150x150
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ; ; powiatowej;  ; rokitnie; diecezjalne; stoisko; międzyrzeckiej; Świebodzińskiej; biskupi; członkowie; członek; chleba; doŻynki; jolancie; bochny; bochen; rolni;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »