Doroczne spotkanie ESCAA 2023 w Zagrzebiu (Chorwacja) przedstawicieli europejskich urzędów kwalifikujących materiał siewny.
W dniach 23-25 maja przedstawiciele GIORiN uczestniczyli w corocznym walnym spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Certyfikacji Nasion, które zrzesza wszystkie urzędy kwalifikujące z krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
Organizatorami tegorocznego spotkania była Chorwacka Agencja ds. Rolnictwa i Żywności (HAPIH), która jest wyspecjalizowaną instytucją publiczną w dziedzinie rolnictwa, żywności i rozwoju obszarów wiejskich. Dla przeciętnego Polaka Chorwacja kojarzona jest z pięknymi plażami i wspaniałym Adriatykiem.
Przez ostatnie lata jest ona często odwiedzana przez Polaków szczególnie w okresie wakacyjnym, ale Chorwacja to także rolnictwo, które w tym niewielkim kraju próbuje się modernizować i pokrywać zaopatrzenie na żywność nie tylko dla Chorwatów, ale również dla tysięcy turystów. Użytki rolne w Chorwacji zajmują 53% powierzchni kraju, z czego 31% stanowią grunty orne i sady. Uprawia się tam głównie pszenicę, kukurydzę, jęczmień, buraki cukrowe, słonecznik, len, konopie, rzepak, tytoń, drzewa owocowe (gł. śliwa), w Dalmacji i Istrii — winorośl, oliwki, figowce, drzewa cytrusowe
W Chorwacji zarejestrowanych jest 591 producentów materiału siewnego. Produkcja materiału siewnego odbywa się na ponad 20 tys. hektarów z czego zboża stanowią 77% całkowitej produkcji nasiennej (pszenica 66%, jęczmień 13%, kukurydza 12%), rośliny przemysłowe 19% (soja 90%), rośliny pastewne stanowią 4% (lucerna 46%, groch 30%), natomiast warzywa 0,6%. Corocznie wytwarzanych jest ponad 70 tys. ton nasion 40 gatunków roślin rolniczych i warzywnych.
Podczas spotkania liderzy grup roboczych z poszczególnych państw UE omówili opracowane zagadnienia z zakresu nasiennictwa (w kilku przypadkach na podstawie wypełnionych przez Państwa UE ankiet). Omówiono i poddano dyskusji między innymi:
- Wytyczne dotyczące metody pobierania próbek materiału siewnego do badań laboratoryjnych.
- Import nasion do UE z krajów trzecich.
- Reprodukcja za granicą (kraje trzecie i państwa członkowskie) odmian w trakcie rejestracji.
- Odstępstwo dotyczące zdolności kiełkowania.
- Etykietowanie i paszportowanie roślin.
- Kwalifikacja odmian nie zarejestrowanych.
- Cyfryzacja i system TRACES.
W ramach wydarzenia uczestnicy odwiedzili również Instytut Hodowli i Produkcji Roślin Bc d.d. Zagrzeb, który jest firmą nasienną z własnymi programami hodowlanymi najważniejszych gatunków roślin uprawnych oraz Winnicę „Jazbina” z polami doświadczalnymi Wydziału Rolniczego Uniwersytetu w Zagrzebiu, gdzie aby dotrzeć do kolekcji odmian winorośli oraz plantacji winorośli przeznaczonych do produkcji wina, uczestnicy pokonali dość stromą i kamienistą drogę.
Polska będzie się ubiegać o organizację posiedzenia ESCAA w 2025 roku.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/