Tradycyjnie 15 sierpnia odbyły się Wojewódzkie Diecezjalne Dożynki w Rokitnie. Rolnicy i delegaci Lubuskiej Izby Rolniczej licznie uczestniczyli w uroczystości, z wiceprezesem Bogusławem Pietrowem na czele. Mszę odpustowo-dożynkową celebrował Arcybiskup Andrzej Dzięga – Metropolita Szczecińsko-Kamieński, który poświęcił również nowy Dom Pielgrzyma – Dom Świętej Marty w Rokitnie. Lubuska Izba Rolnicza wystawiła poczet sztandarowy, w którym uczestniczyli delegaci Sulęcińskiej Rady Powiatowej oraz rolnicy w darze złożyli tegoroczny bochen chleba, wieńce wyplecione ze zbóż, owoce i warzywa. Na stoisku wystawienniczym LIR odbyła się smaczna degustacja tradycyjnych potraw – mięsa, kaszanki, ciast i warzyw marynowanych, rozdawaliśmy materiały i gazety rolnicze. Zgodnie z tradycją biskupi podzielili chleb i poprzez przedstawicieli świata pracy rozdali wiernym.
W homilii arcybiskup Andrzej Dzięga dziękował rolnikom za ich pracę i nie do końca doceniany trud wkładany przy produkowaniu żywności. Skrytykował politykę rolną która jest nieprzyjazna dla polskiego rolnika, a w szczególności obecną sytuację niekorzystnych cen skupu zbóż i rzepaku. Dlatego apelował o jednoczenie się rolników w formy grupowego działania.
Mimo trudnych tegorocznych żniw oraz uwarunkowań cenowych, przewijających się w dyskusjach rolników – piękna oprawa uroczystości oraz pogoda na chwilę pozwoliły wszystkim godnie świętować.
Dziękujemy wszystkim którzy pomagali przy organizacji i strojeniu naszego stoiska oraz za sponsorowanie poczęstunku przygotowanego dla uczestników uroczystości dożynkowych.
BUKIETY MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ
W Polsce od wieków gospodynie szykowały na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny bukiety, w których znajdowały się zioła, zboża, kwiaty i owoce. Poświęcone bukiety i wianki miały różnorodne magiczne zastosowanie – trzymano je przez cały rok, wierzono że chronią od nieszczęścia, choroby, pioruna, wieszano je na drzwiach lub wkładano za święte obrazy. Jak widać w poniższej galerii – obyczaj przynoszenia bukietów na mszę nie zanika. To piękna tradycja a panie dumnie prezentowały swoje wiązanki.
mp
GALERIA:
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/