Członkowie Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali o Wspólnej Polityce Rolnej w Jasionce
k. Rzeszowa
Phil Hogan, Komisarz UE ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich oraz ministrowie i wiceministrowie resortów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Czech, Węgier i Słowacji z gościnnym udziałem Litwy, rozmawiali o kształcie Wspólnej Polityki Rolnej oraz konsekwencjach bieżących wydarzeń politycznych, jakie mogą odczuć rolnicy, nie tylko w Polsce. Debata odbyła się podczas corocznej Międzynarodowej Konferencji Rolniczej w Jasionce k. Rzeszowa. Organizatorem jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych tematyce rozwoju obszarów wiejskich jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Przedstawiciele polskiej i europejskiej polityki, nauki, organizacji rolniczych i branżowych wzięli udział w Międzynarodowej Konferencji Rolniczej w Jasionce k. Rzeszowa. To jedna z najważniejszych inicjatyw poświęconych tematyce rozwoju obszarów wiejskich która, odbywa się cyklicznie od 2011 roku.
– Stoimy w obliczu szeregu wyzwań związanych ze zmieniającą się sytuacją polityczną
w Europie i na świecie. Wydarzenia takie jak Brexit zmuszają do zastanowienia się nad przyszłością Unii Europejskiej, a co za tym idzie również Wspólnej Polityki Rolnej. Konferencja w Jasionce to okazja do poruszenia kwestii obecnego kształtu WPR oraz proponowanych w niej zmian na międzynarodowym forum. To także okazja do zwrócenia uwagi organizacji i instytucji rolniczych na problemy, z jakim musi zmierzyć się polska wieś w najbliższym czasie – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Podczas panelu dyskusyjnego z udziałem Komisarza UE ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich – Phila Hogana oraz ministrów i wiceministrów resortów rolnictwa krajów Europy Środkowej zostały przybliżone plany i propozycje Komisji Europejskiej dot. reformy Wspólnej Polityki Rolnej, ale również oczekiwania oraz propozycje państw, których ona dotyczy. Istotnym elementem dyskusji był również kształt polityki rolnej Unii Europejskiej po 2020 roku.
W panelu, obok Komisarza UE, udział wzięli Krzysztof Jurgiel - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polski, Gabriela Matečná - Minister Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Słowacji, Rolandas Taraskievicius - Wiceminister Rolnictwa Litwy, Pavel Sekáč - Wiceminister Rolnictwa Republiki Czeskiej, Istvan Nagy - Wiceminister Rolnictwa Węgier.
Drugi ważny temat poruszony podczas Konferencji w Jasionce to problematyka zarządzania sytuacjami kryzysowymi w rolnictwie, w kontekście decyzji Ministerstwa Rolnictwa dot. przeznaczenia kwoty blisko 1 mld zł, czyli ponad czterokrotnie więcej niż dotychczas, na dopłaty ze środków budżetu państwa do składek ubezpieczenia upraw rolnych. Zdaniem Fundacji to dobry krok w kierunku upowszechnienia ubezpieczeń rolnych, a także przeglądu i zdefiniowania instrumentów zarządzania kryzysowego sektora rolniczego w Polsce.
W panelu dyskusyjnym wzięli udział: Jacek Bogucki - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa, Marek Zagórski - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Jerzy Plewa - Dyrektor Generalny ds. rolnictwa Komisji Europejskiej, Łukasz Hołubowski - Prezes Agencji Rynku Rolnego.
*
Konferencja w Jasionce k. Rzeszowa to jedna z najważniejszych inicjatyw poświęconych tematyce rozwoju obszarów wiejskich która, odbywa się cyklicznie od 2011 roku. Jest okazją do wymiany poglądów na temat perspektyw stojących przed polską wsią, a tematyka sesji i poszczególnych debat co roku obejmuje najważniejsze kwestie dotyczące mieszkańców obszarów wiejskich. Ideą konferencji w Jasionce jest również wypracowanie rozwiązań istotnych z punktu widzenia rozwoju rolnictwa w Polsce, a także w Unii Europejskiej. Co roku w inicjatywie uczestniczą znane osobistości ze świata polityki i nauki, a także przedstawiciele Unii Europejskiej oraz społeczności międzynarodowej.
*
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.