Każdy przedsiębiorca, a szczególnie nowo założone firmy zadają sobie pytanie, jak zorganizować prowadzenie księgowości. Do wyboru jest samodzielne prowadzenie księgowości lub wynajęcie biura księgowego, które zajmie się wszystkimi rozliczeniami. Zanim podejmie się decyzje, warto wiedzieć, jak w praktyce wygląda samodzielne prowadzenie księgowości, oraz z czym się to wiąże.
Czy samodzielne prowadzenie księgowości jest trudne?
Dużo zależy od profilu działalności przedsiębiorstwa oraz jego wielkości. Samodzielne prowadzenie księgowości będzie znacznie prostsze w mniejszych przedsiębiorstwach. Jednak niezależnie od wielkości i formy firmy, każdy, kto decyduje się na założenie własnej działalności, musi pamiętać o podstawowych obowiązkach, jakimi są:
- zgłoszenie działalności co CEIDG,
- wybór formy prawnej,
- wybór PKD,
- wybór formy opodatkowania.
Po dopełnieniu tych formalności należy zdecydować się na formę prowadzenia księgowości. W przypadku samodzielnego prowadzenia księgowości należy bezwzględnie zapoznać się Księgą Przychodów i Rozchodów, ponieważ służy ona do ewidencjonowania wszystkich zdarzeń gospodarczych mających miejsce w danej firmie.
Co pomaga prowadzić księgowość online?
Niewątpliwie największą pomocą w prowadzeniu księgowości onlinie jest odpowiedni program. Dzięki profesjonalnemu oprogramowaniu wszelkie czynności związane z rozliczeniami w obrębie firmy będą znajdować się w jednym miejscu. Co więcej, programy do fakturowania umożliwiają dostęp do baz z przedsiębiorcami znajdujących się w GUS oraz CEIDG. To pozwala na sprawdzenie autentyczności kontrahentów, z którymi nawiązuje się współpracę. Ponadto programy księgowe umożliwiają generowanie faktur oraz deklaracji drogą elektroniczną, oraz bezpośrednie wysyłanie ich do Rządowych platform lub zwykłą pocztą elektroniczną. Warto mieć na uwadze, że oprócz podstawowych funkcji, programy księgowe ułatwiają prowadzenie księgowości poprzez dodatkowe moduły. Przykładowo automatyzacja w wystawianiu faktur, integracja z BIG, e – bankowością oraz systemami factoringowymi to dodatkowe funkcje znacznie usprawniające, oraz ułatwiające prowadzenie księgowości.
Zalety księgowości online
Niewątpliwie największą zaletą księgowości online jest jej mobilność. Dostęp do wszystkich funkcji jest możliwy nie tylko z poziomu komputera służbowego, ale każdego urządzenia mobilnego. Wystarczy zalogować się na tablecie, smartphonie lub laptopie, a uzyska się pełen dostęp do wszystkich funkcji programu. Takie rozwiązanie znacząco usprawnia pracę, szczególnie osobom często znajdującym się poza biurem, które odpowiedzialne są za wykonywanie przelewów lub innych czynności. W każdej chwili przy pomocy księgowości online można pobrać dane kontrahenta z bazy GUS oraz go zweryfikować, zautomatyzować proces wystawiania faktur, stworzyć katalog towarów i usług, zaplanować wysyłki SMS lub maili do kontrahentów z przypomnieniem o terminie płatności oraz generować analizy o przychodach, przepływach pieniężnych oraz sprzedaży. Dzięki dostępowi online do programu niezbędne czynności w prowadzeniu samodzielnej księgowości możliwe są niezależnie od miejsca, w którym się przebywa.