27 i 28 czerwca br. w Sekretariacie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie Prezydiów Komitetów Copa-Cogeca. W posiedzeniu tym wziął udział Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz oraz Prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Julian Sierpiński. Podczas dwudniowego posiedzenia omówione zostały głównie następujące punkty: wymiana opinii z p. Dacianem Cioloşem, komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, na temat zaawansowania reformy WPR, wymiana opinii na temat wniosków z posiedzenia Rady w Luksemburgu 24-26 czerwca br., dotyczącego reformy WPR.
Uczestnicy spotkania zostali poinformowani, że w dn. 26 czerwca 2013 r. trzy instytucje osiągnęły częściowe porozumienie polityczne w sprawie reformy WPR. Następnie, w dn. 27 czerwca, osiągnięto częściowe porozumienie polityczne w sprawie WRF. W oparciu o porozumienie w sprawie WPR z dn. 26 czerwca Komisja opracuje tekst prawny, który nie zostanie jednak sfinalizowany przed podjęciem porozumienia co do nierozstrzygniętych kwestii. Prawdopodobnie będzie on dostępny we wszystkich językach dopiero w sierpniu/wrześniu. Następnie odbędzie się formalne głosowanie w COM AGRI. Cały pakiet (WPR i WRF) wymaga poparcia zarówno przez COM AGRI, jak i na sesji plenarnej PE, zanim zostanie przedstawiony Radzie. Rada musi zatwierdzić dokument, aby mógł on wejść w życie. Jednocześnie już od pewnego czasu Komisja opracowuje akty delegowane i wykonawcze. Wiele istotnych elementów znajdzie się w aktach delegowanych, co oznacza, że należy je uważnie obserwować. Po oficjalnym zatwierdzeniu nowa WPR wejdzie w pełni w życie w 2015 r., przy zachowaniu okresu przejściowego w 2014 r. Ponadto, w dn. 27 czerwca 2013 r. osiągnięto porozumienie w sprawie WRF, niemniej jasne jest, że kwestie związane z WPR pozostały w nawiasie. COM AGRI zażądała, aby cztery kwestie - pułapy, elastyczność między filarami, zewnętrzna konwergencja i rezerwa kryzysowa - omówiono w ramach negocjacji trójstronnych na temat rolnictwa. Niemniej jednak, wszelkie zmiany dot. zewnętrznej konwergencji i rezerwy kryzysowej mogłyby pociągnąć za sobą zachwianie delikatnej równowagi co do podziału funduszy pomiędzy państwami członkowskimi, wypracowanej przez głowy państw i rządów w lutym 2013 r. Dlatego też istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wprowadzenia zmian w tych dwóch kwestiach. Jasne jest jednak, że Rada może zgodzić się na negocjacje w sprawie elastyczności pomiędzy filarami WPR i pułapów. Zmiany w tych kwestiach wpłynęłyby na podział funduszy pomiędzy między 1. i 2. filarem, aczkolwiek nie zmieniłyby ogólnego finansowania WPR w poszczególnych państwach członkowskich. W związku z powyższym negocjacje będą kontynuowane w trakcie prezydencji litewskiej.
Jeśli chodzi o punkt dotyczący zaleceń Copa-Cogeca dla przyszłej unijnej polityki sektora mleczarskiego po 2015 r., uczestnicy posiedzenia zostali poinformowani, że zalecenia te opierają się na następujących założeniach: narzędzia zarządzania rynkiem będą zabezpieczone w przyszłości, z możliwością ich dostosowania, w celu zwiększenia ich skuteczności oraz pakiet mleczny nie zostanie ponownie otwarty.
Wszystkie te zalecenia należy rozważyć w kontekście porozumienia po WPR. Przyszła unijna polityka sektora mleczarskiego powinna doprowadzić do osiągnięcia trzech następujących celów: łagodzenia skutków ekstremalnych wahań, zapewnienia wyższych dochodów producentom mleka i utrzymania produkcji w całej Unii Europejskiej, aby zachować żywotność obszarów wiejskich oraz zwiększyć konkurencyjność gospodarstw rolnych.
Na szczeblu unijnym aktualnie analizuje się opcje dla polityki sektora mleczarskiego po zniesieniu kwot. Komisja Europejska zgłębi się w ten temat a następnie przedstawi wyniki badań nad dalszym rozwojem unijnej polityki po zniesieniu kwot mlecznych w 2015 r. Badania te skupią się nie tylko na bilansie rynkowym, lecz również na konkurencyjności, wskazując na czynniki wywierające na nie wpływ. Poruszą one również kwestie zrównoważonej produkcji mleka oraz jej społecznego i gospodarczego udziału w rozwoju obszarów wiejskich, w tym obszarów wrażliwych. Ponadto, prognozy rynkowe wydają się być korzystne, gdyż najprawdopodobniej zwiększy się eksport z UE ze względu na wzrost popytu na świecie spowodowany rosnącą liczbą ludności i zmianą nawyków żywieniowych.
Podczas posiedzenia Prezydium poruszono również temat kandydatury do Copa-Cogeca rumuńskiej organizacji PRO AGRO, która zostanie oficjalnie przyjęta z dniem 1 września br.
Jeśli chodzi o wybory nowej Prezydencji Copa-Cogeca, Pan Sekretarz Generalny Pekka Pesonen poinformował, że kolejne wybory odbędą się na kolejnym posiedzeniu Prezydiów, 19 i 20 września br., a ewentualne kandydatury można nadsyłać do 5 września br.
Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli
Redaktor: Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl