Copa-Cogeca wyraziła radość na wieść o zakończeniu rozmów unijnych ministrów rolnictwa odnośnie mandatu negocjacyjnego w sprawie przyszłej Wspólnej polityki rolnej (WPR). Nawoływała jednak o przyjęcie bardziej praktycznych i ambitniejszych instrumentów w czerwcowym pakiecie. Stanowi to niezbędny warunek utrzymania rentownego i zrównoważonego sektora rolno-spożywczego.
Instrumenty zazieleniania ujęte w tym porozumieniu są praktyczniejsze i bardziej elastyczne niż te, które pojawiły się w pierwszej propozycji. Jest to krok we właściwym kierunku. Ze względu na wzrastające zapotrzebowanie na żywność, decyzja głów państw i rządów dotycząca nie wyłączania gruntów z produkcji, musi zostać utrzymana w ostatecznym pakiecie uzgodnionym przez ministrów, Komisję Europejską i europosłów w czerwcu. Copa-Cogeca pochwala również chęć do utrzymania system jednolitej płatności obszarowej (SAPS). Jest to ważne, zwłaszcza dla nowych państw członkowskich. Kolejnym kluczowym elementem jest poszerzenie listy produktów, dla których można uznać organizacje producentów (OP). Trzeba koniecznie wzmocnić pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym poprzez wzmocnienie organizacji producentów i spółdzielni, co pozwoli rolnikom na uzyskanie wyższych przychodów z rynku.
Copa-Cogeca jest jednak rozczarowana faktem, że nie podjęto decyzji o utrzymaniu kwot cukrowych do 2020. Taka decyzja powinna znaleźć się w pakiecie uzgodnionym w czerwcu, tak aby producenci mieli czas na dostosowanie się do nowej sytuacji.
Pozytywnie ocenia się również krok prezydencji irlandzkiej polegający na uwzględnieniu wniosków grupy wysokiego szczebla (HLG) dotyczących przyszłych instrumentów zarządzania sektorem wina w WPR. Dobrze, że nowy system nie wejdzie w życie przed 1 stycznia 2019. Należy jednak zwrócić uwagę na okres obowiązywania systemu, gdyż sektor wina potrzebuje stabilności. Co więcej, roczny odsetek wzrostu nie powinien być większy niż 0,5%.”
Odnosząc się do polityki rozwoju obszarów wiejskich, Copa-Cogeca pochwaliła zwiększenie elastyczności kryteriów wytyczania obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW).
Redaktor: Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl