W artykule przedstawiono problematykę występowania i główne kierunki rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń na terenie Polski oraz potencjalne możliwości ograniczania transmisji wirusa na nowe tereny. Niemal od samego początku występowania wirusa na terenie naszego kraju, jako podstawowe narzędzie w zakresie jego ograniczania wymieniana jest intensyfikacja odstrzału dzików. Koncepcja ta wydaje się być o tyle słuszna, że dziki są podstawowym rezerwuarem wirusa w środowisku naturalnym. Jednak w zakresie możliwości transmisji wirusa na nowe tereny, konieczne wydaje się być zwrócenie szczególnej uwagi na inne możliwości jego rozprzestrzeniania, w tym na teren gospodarstw utrzymujących świnie.
Przedstawiono szereg wektorów, które uczestniczą lub mogą uczestniczyć w rozprzestrzenianiu się wirusa, a jako najważniejsze wymienić należy różnokierunkowe aspekty aktywności ludzkiej, zarówno w dziedzinach mających związek z utrzymywaniem świń czy polowaniami jak i wielu innych, które jako wektory pośrednie mogą uczestniczyć w transmisji wirusa na nowe tereny. W świetle przedstawionych danych nasuwa się konkluzja, iż podstawowym narzędziem walki z wirusem jest przestrzeganie zasad bioasekuracji przez szereg osób, które potencjalnie mogą być wektorami bezpośrednimi i pośrednimi transmisji wirusa, a przede wszystkim zasad bioasekuracji gospodarstw utrzymujących świnie. Wynika to z faktu, że możliwości szerzenia się wirusa są niemal nieograniczone i nie należy bagatelizować żadnych nawet najdrobniejszych szczegółów w zakresie biosekuracji gospodarstw utrzymujących świnie, gdyż skutki zaniechania niosą za sobą ogromne straty ekonomiczne. Pełna treść artykułu
Źródło Centrum Doradztwa Rolniczego http://cdr.gov.pl/
Co jest konieczne, aby zatrzymać ASF 1. Wprowadzenie odstrzału sanitarnego w całym kraju radykalne i głębokie zredukowanie populacji dzików, które są wektorem tej bardzo groźnej choroby (ASF). Tak zrobili to Czesi Niemcy a ja o tym mówiłem w Brukseli 21 listopada 2. Wprowadzenie natychmiastowy zakaz importu zbóż z kierunku wschodniego gdzie nie jest prowadzona bioasekuracja 3. Wyposażyć koła myśliwskie w wystarczającej PODKREŚLAM ilości chłodni do przechowywania odstrzelonych dzików 4. Na terenach zasiedlonych przez ASF radykalny odstrzał dzików i utylizacją bez względu czy odstrzelony dzik jest zdrowy czy chory to pominie okres oczekiwania na badania i radykalnie zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się tej choroby. 5. Wprowadzenie radykalnych i surowych kar dla wszystkich osób, które utrudniają polowania 6. Nałożenie kar dyscyplinujących na służby weterynaryjne, które rzekomo trzymają się procedur, które w wielu przypadkach same nie przestrzegają bioasekuracji. Inne działania są tylko działaniami pozorowanymi, marketingowymi, marnującymi pieniądze nie przynoszące żadnego efektu a jedynie straty w gospodarstwach które chowają trzodę chlewną.