Będą zmiany w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

grunty2Odpowiadając na pismo Zarządu KRIR w kwestii zniesienia opłaty ustawowej za zmianę sposobu użytkowania na nierolniczą działki siedliskowej stanowiącej własność rolnika, resort rolnictwa w dniu 10 stycznia 2017 r. podziękował za zwrócenie uwagi na tą problematykę oraz poinformował, że zostanie ona wzięta pod uwagę w toku podejmowanych prac legislacyjnych.

MRiRW przekazało, że przedstawiona inicjatywa rozwoju obszarów wiejskich poprzez stworzenie narzędzi prawnych mających na celu poprawę warunków życia społeczności wiejskiej wpisuje się w Program Działań MRiRW na lata 2015-2019. Zakres koniecznych zmian obejmuje uregulowania w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, prawie budowlanym, o ubezpieczeniu społecznym rolników, o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także przepisach dotyczących ochrony gruntów rolnych i leśnych, co wymaga systemowego podejścia do tego zagadnienia. Istotnym jest również, aby nowe rozwiązania prawne przyczyniały się do porządkowania ładu urbanistyczno-przestrzennego na terenach wiejskich. W tym celu konieczne są zmiany, które z jednej strony pozwolą skutecznie chronić ład przestrzenny, uwzględniając zasady racjonalnego gospodarowania rolniczą przestrzenią produkcyjną, a z drugiej umożliwiają rozwój obszarów wiejskich.

Resort poinformował, ze obecnie w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa trwają prace nad projektem ustawy — Kodeks urbanistyczno-budowlany. Kodeks, wraz ze zmianą szeregu obowiązujących przepisów prawa, ma mieć charakter systemowy i porządkujący szeroko rozumianą sferę planowania i zagospodarowania przestrzennego, w tym respektowania zasad ochrony gruntów.

Jednocześnie zapewniono, ze udział w pracach nad kształtem przyszłego Kodeksu urbanistyczno-budowlanego jest sprawą priorytetową dla Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

grunty2
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: zagospodarowaniu; ochrony; rolnictwa; będą; obszarów; poinformował; ; zmiany; przepisach; rozwoju; obecnie; rozwój; produkcyjną; ; drugiej; umożliwiają; wi;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »