Zarząd KRIR mając na względzie problemy rolników, wynikające ze skróconego decyzją Komisji Europejskiej nr 2019/609/UE z dnia 11 kwietnia 2019r. terminu ważności badań laboratoryjnych w kierunku afrykańskiego pomoru świń (ASF) z 15 do 7 dni od daty pobrania próbek do daty wysyłki świń, pod koniec stycznia 2020 r., po raz kolejny zwrócił się do resortu rolnictwa w sprawie wprowadzenia możliwości dokonywania wysyłek świń w oparciu o dwukrotne kontrole gospodarstw zgodnie z warunkami określonymi w § 4 ust. 2 pkt 2. rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. z 2018 r. poz. 290, z późn. zm.).(pismo KRIR)
Z otrzymanej w piśmie MRiRW z dnia 8 maja wynika, iż Główny Inspektorat Weterynarii opracował dobrowolne zasady bioasekuracji dla gospodarstw utrzymujących świnie, celem uzyskania odstępstwa od obowiązku wykonywania badań laboratoryjnych próbek krwi w kierunku ASF pobranych od świń na 7 dni przed przemieszczeniem zwierząt z obszaru objętego ograniczeniami i obszaru zagrożenia.
Komunikat w tej sprawie został opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju pod adresem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/odstepstwa-od-obowiazku-wykonywania-badan-krwi-u-swin-w-kierunku-asf. Natomiast wytyczne opisujące sposób biologicznego zabezpieczenia ferm świń w celu uzyskania takiego odstępstwa zostały zamieszczone na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii w zakładce ASF – informacje dla hodowców i przedsiębiorców – materiały pomocnicze dla hodowców świń -(https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/materialy-pomocnicze-dla-hodowcow-swin).
Zgodnie z wytycznymi GIW spełnienie przez gospodarstwa rolne dodatkowych wymagań w zakresie bioasekuracji powinno umożliwić im .przyznanie przez PLW- odstępstwa od konieczności pobierania próbek krwi do badań przed przemieszczeniem przez cały rok kalendarzowy.
Natomiast w okresie od listopada do końca maja odstępstwo od wykonywania badań laboratoryjnych przy przemieszczeniu świń z obszaru objętego ograniczeniami i obszaru zagrożenia, może być przyznawane na podstawie spełniania obligatoryjnych, podstawowych wymagań weterynaryjnych zawartych w obowiązujących rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Źródło:KRIR
Źródło Warmińsko - Mazurska Izba Rolnicza http://www.wmirol.org.pl