Od kilku lat corocznie problem zalewania i podtapiania gruntów w dolinie Baryczy powtarza się cyklicznie. Problem ten występuje nawet przy niewielkiej ilości opadów. Wielkopolska Izba Rolnicza regularnie monituje do Wód Polskich o udrożnienie koryta rzeki Barycz i jej dopływów.
Zestawienie tabelaryczne interwencji WIR kliknij tutaj
W odpowiedziach otrzymujemy zapewnienia, że są prowadzone prace konserwacyjne na tych ciekach w miarę możliwości finansowych. Co prawda Wody Polskie w dalekiej perspektywie przewidują na tym obszarze budowę zbiornika retencyjnego lub polderów odwadnianych za pomocą przepompowni – jednak te inwestycje zależne są od możliwości finansowych. Interwencja jednak jest potrzebna natychmiast, by włączyć zalewane pola na powrót do użytkowania rolniczego. Długotrwałe zalania zapewne spowodowały degradację gleby i rolnicy będą zmuszeni do poniesienia dodatkowych kosztów na jej rekultywację – chociażby wapnowanie.
Jednak z obserwacji rolników wynika, że prace są prowadzone jedynie na papierze, bo fizycznie nie widać prowadzenia żadnych prac konserwacyjnych na rzece Barycz i jej dopływach. Corocznie kilka tysięcy hektarów upraw jest regularnie zalewane i podtapiane, przez co rolnicy ponoszą znaczne straty w swoich gospodarstwach. Taki stan rzeczy spowodował utratę płynności finansowej kilku tysięcy gospodarstw rolnych, i tym samym wiele tych rodzinnych gospodarstw położonych na terenie zlewni rzeki Barycz stanęło na skraju bankructwa.
Kilkuletnie zaniedbania w regularnej konserwacji i prowadzeniu prac utrzymaniowo-konserwacyjnych na tym cieku spowodowały bardzo leniwy spływ wód opadowych, wręcz prawie całkowite ich zatrzymanie. Utrzymujący się przez długi okres czas zalania powoduje dotkliwe straty, nie tylko z tytułu zniszczenia upraw, ale też umniejszenia powierzchni kwalifikowanych do dopłat bezpośrednich.
Zalania i podtopienia występują także w okresie gdy spuszczana jest woda ze stawów przygodzickich. Niedrożność koryta rzeki Barycz oraz niedrożność jej dopływów nasila zalewanie pól i łąk położonych na tym obszarze. Obecnie stan faktyczny tego obszaru spowodował wyłączenie znacznych obszarów z użytkowania rolniczego.
Niestety, mimo przekazywania ma bieżąco informacji o problemach związanych ze spływem wód powierzchniowych w dolinie Baryczy Wodom Polskim nadal jest brak reakcji ze strony tej instytucji.
Na prośbę poszkodowanych rolników został opracowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wzór pisma-wniosku o ustalenie szkód spowodowanych zalaniami z tytułu niewywiązywania się PGW WP z ustawowych obowiązków prowadzenia należytej gospodarki wodnej na ciekach wodnych podlegającym Wodom Polskim.
Przykładowy wzór wniosku dla doliny Baryczy do pobrania tutaj
Rzeka Barycz jest zapewne jednym z przykładów zaniedbań Wód Polskich w kwestii należytego utrzymania i konserwacji cieków wodnych będących w gestii Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Dlatego też zamieszczamy przykładowy wzór wniosku w wersji uogólnionej do wykorzystania.
Uogólniony wzór wniosku do pobrania tutaj
Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej jeszcze raz zwrócił się ze stanowczym pismem do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Zarządu Zlewni w Lesznie o pilną interwencję w tej sprawie.
Marta Ceglarek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/