Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (dalej Zjednoczone Królestwo), złożyło 29 marca 2017 roku notyfikację o zamiarze wystąpienia z Unii Europejskiej, zgodnie z Artykułem 50 Traktatu o Unii Europejskiej (tzw. BREXIT). Oznacza to, że jeśli ratyfikowana umowa wyjścia nie określi innej daty, to całe unijne prawo pierwotne i wtórne przestaje obowiązywać w odniesieniu do Zjednoczonego Królestwa od dnia 30 marca 2019 roku, dokładnie o godzinie 00:00 czasu środkowoeuropejskiego. Tym samym Zjednoczone Królestwo stanie się krajem trzecim dla państw członkowskich UE.
Bez wątpienia BREXIT to proces trudny i skomplikowany, a ponad 40-letnia historia integracji Unii Europejskiej z Zjednoczonym Królestwem zaowocowała wieloma powiązaniami prawnymi, gospodarczymi oraz politycznymi. Dlatego przygotowania do nowej rzeczywistości nie dotyczą jedynie unijnej czy krajowej administracji, ale również podmiotów prywatnych jak i obywateli.
Mając na uwadze powyższe zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonymi poniżej materiałami, które przybliżą Państwu niektóre prawne konsekwencje BREXITU, wpływające nie tylko na warunki prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, ale także na takie kwestie jak: kontrole na zewnętrznej granicy UE z Wielką Brytanią, ważność wydanych przez to państwo licencji, certyfikatów i zezwoleń oraz przepisy dotyczące przekazywania danych.
Bieżące informacje publikowane przez Komisję Europejską w języku angielskim dostępne są na portalu: https://ec.europa.eu/info/brexit/brexit-preparedness_en.
Dodatkowo Rada Unii Europejskiej publikuje informacje w języku polskim dotyczące kalendarium negocjacji pomiędzy Unią Europejską i Zjednoczonym Królestwem pod linkiem: http://www.consilium.europa.eu/pl/topics/brexit/.
Inne przydatne informacje (noty i broszury w języku polskim):
Podrozowanie pomiedzy Unia Europejska i Zjednoczonym Krolestwem
Brexit. Co powinien wiedziec przedsiebiorca ?
Siedem rzeczy, ktore musza wiedziec firmy w UE-27 aby przygotowac sie na Brexit
W przypadku gdyby mieli Państwo dodatkowe pytania dotyczące wpływu BREXITU na prowadzoną działalność gospodarczą, zachęcamy do odwiedzania zakładki „Jesteś przedsiębiorcą? Zadaj pytanie o brexit!” dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii pod adresem:
https://www.mpit.gov.pl/strony/zadania/brexit/jestes-przedsiebiorca-zadaj-pytanie-o-brexit/.
Źródło Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych http://www.ijhar-s.gov.pl