Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin Nasiennictwa jest jedyna inspekcją w Polsce, która kontroluje rolnictwo pod kątem przestrzegania zakazu uprawy GMO. Celem działania jest utrzymanie statusu Polski jako kraju wolnego od GMO.
Kontrolą objęte są rośliny trzech gatunków: kukurydza, rzepak i soja. Próby materiału roślinnego, pobierane przez inspektorów z plantacji nasiennych i towarowych oraz próby materiału siewnego pobrane w obrocie, trafiają do Laboratorium Badania GMO (LBGMO) Centralnego Laboratorium w Toruniu, gdzie przeprowadzane są badania. Od początku 2023 roku przebadano 2 599 próbek materiału roślinnego, wykonano 20 452 analizy i 53 996 analiz jednostkowych metodą PCR / Real-time PCR.
Działalność tej specjalistycznej jednostki, która stale rozszerza akredytacje na najnowocześniejsze metody badawcze, cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza w środowisku naukowym. Niedawno Laboratorium Badania GMO w Toruniu odwiedzili studenci biotechnologii, działający w Kole Naukowym.
Studenci mieli możliwość zapoznania się ze sposobami wykonywania analiz, mających na celu wykrywanie obecności oraz oznaczanie procentowej zawartości organizmu genetycznie zmodyfikowanego metodą PCR / Real-time PCR w laboratorium urzędowym PIORiN. Wizyta w laboratorium oraz wyjaśnienia udzielane przez pracowników Inspekcji przyczyniły się do przybliżenia specyfiki pracy z zakresu GMO oraz pozwoliły studentom na pogłębienie wiedzy.
W trakcie spotkania omówiono zadania realizowane przez PIORiN w odniesieniu do przeprowadzanej obecnie kontroli upraw i przedstawiono gatunki objęte kontrolą. Udzielono również odpowiedzi na temat wielkości, rodzaju i ilości próbek, które corocznie są poddawane badaniom laboratoryjnym.
Studenci i ich opiekunowie mogli też zapoznać się ze sposobem i przebiegiem rejestracji próbek przyjmowanych do laboratorium w systemie CS-18 LIMS oraz niezbędną dokumentacją.
Oprócz tego zaproszeni goście mieli możliwość obserwowania niektórych etapów badania, tj. homogenizacji próbek materiału roślinnego pobranego z plantacji produkcyjnej rzepaku ozimego w oparciu o obowiązujące w metodyki pobierania próbek.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się też zaprezentowanie pracy biorobota wykorzystywanego w LBGMO do izolacji DNA z próbek materiału roślinnego (materiał siewny i zielony) oraz omówienie zasad analizowania wyników w metodzie Real-time PCR na przykładzie analizy singleplex i multiplex PCR.
Wizyta studentów w LBGMO pozwala upowszechniać wiedzę z zakresu działalności laboratoryjnej GIORiN CL. Spotkanie może również stanowić zachętę i wstępne zaproszenie do obchodów Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin w roku 2024.
Pliki do pobrania
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/