Apel producentów trzody chlewnej z powiatu monieckiego

10 listopada 2016 r. w siedzibie Podlaskiej Izby Rolniczej w Porosłach odbyło się spotkanie Zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej z producentami trzody chlewnej z powiatu monieckiego.

Na terenie tego powiatu 28.10.2016 r. wprowadzona została niebieska strefa obszaru zagrożonego ASF, przez co z dnia na dzień rzeźnie zaprzestały prowadzenia skupu trzody chlewnej. Producenci szacują, że straty w przeciągu miesiąca będą sięgały rzędu 50-150 tyś złotych. Mimo, iż problem ASF nie jest zjawiskiem nowym brak jest rozwiązania kwestii zbytu tuczników w strefie. Według nich potrzebne są działania kompleksowe, w takich wypadkach. Co więcej w powiecie monieckim wystąpiło tylko jedno ognisko ASF u bardzo małego producenta, a reszta świń z obszaru zapowietrzonego zostało przebadana i nie odkryto innych ognisk. Dlatego według nich należałoby uznać, że świnie są zdrowe i można je dopuścić do sprzedaży bez specjalnego znakowania. Przedstawiciele rolników z powiatu monieckiego wystosowali apel do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Wojewody Podlaskiego oraz zwrócili się do Izby z prośbą o wsparcie. Zapowiedzieli także, że w przypadku braku szybkiego skupu świń w najbliższych dniach zorganizują protest.

 

Źródło
Podlaska Izba Rolnicza
http://pirol.pl

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: powiatu; trzody; według; producentów; rolniczej; świń; obszaru; podlaskiej; chlewnej; należałoby; świnie; uznać; ; dopuścić; specjalnego; sprzedaży; dlatego; można; zdrowe; zos;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »