Apel o środki finansowe na dopłaty do kredytów preferencyjnych

Na niepokojące sygnały o wyczerpaniu się środków na dopłaty do kredytów preferencyjnych zareagował Piotr Walkowski - Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Wystosował on pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o następującej treści:


Szanowny Panie Ministrze,

W nawiązaniu do naszych pism oraz apeli z dnia 18 czerwca, 31 lipca oraz 11 września zwracamy się po raz kolejny z prośbą o zabezpieczenie środków na dopłaty do preferencyjnych kredytów klęskowych. Tegoroczna susza zbiega się z niskimi cenami skupu zbóż, rzepaku czy wołowiny. Ta sytuacja jest bardzo groźna dla ekonomiki gospodarstw rolnych i może spowodować utratę płynności finansowej wielu z nich. Płynność gospodarstw rolnych będących płatnikami VAT po dniu 1 listopada będzie dodatkowo zagrożona poprzez wprowadzenie nowych przepisów w zakresie stosowania podzielonej płatności. Podatek VAT, który do tej pory wpływał na konto razem z zapłatą za fakturę, będzie teraz wpływał na osobne konto o ograniczonej dla właściciela dyspozycyjności.

Według naszych informacji wiele banków nie dysponuje już limitami finansowymi na udzielanie kredytów preferencyjnych. Konieczna jest w tej sytuacji nowelizacja stosownych aktów prawnych i zwiększenie środków będących w dyspozycji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pozwalająca na sprawne i maksymalne obsłużenie akcji kredytowej. Przypominamy, że ostatnie posiedzenie sejmu tej kadencji odbędzie się w dniach 15-16.10.2019 i będzie to jedyna szansa na podjęcie odpowiednich decyzji. Obawiamy się, że zanim sejm nowej kadencji zdąży się zebrać i ukonstytuować minie wiele tygodni i rolnicy nie będą mogli skorzystać z preferencyjnego finansowania w celu przygotowania produkcji na kolejny rok.

Z poważaniem -

Prezes
Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Piotr Walkowski

 

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

 

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: dopłaty; preferencyjnych; będzie; środków; kredytów; środki; naszych; wpływał; finansowe; będących; rolnych; gospodarstw; kolejny; kadencji; kredytów; finansowania; aktów;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »