Apel Zarządu KRIR ws. odrzucenia poprawek Senatu do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego

grunty2W dniu 5 sierpnia 2015 r. Zarząd KRIR wystąpił do Prezes Rady Ministrów, Marszałek Sejmu oraz przewodniczących sejmowych klubów parlamentarnych o odrzucenie w wieczornym głosowaniu senackich poprawek do projektu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Zarząd KRIR wskazał w swoim wystąpieniu, że ustawa wypracowana i przyjęta przez Sejm RP jest aktem prawnym kompletnym, a poprawki psują tą ustawę i są niekorzystne dla podmiotu ustawy, jakim jest gospodarstwo rodzinne, zwracając się z apelem o przyjęcie ustawy w wersji sejmowej, bez poprawek Senatu.

We wczorajszym głosowaniu posłowie odrzucili większość z 26 poprawek Senatu do ustawy. Sejm przywrócił rozwiązania wcześniej wypracowane. Posłowie przyjęli tylko poprawki Senatu o charakterze doprecyzowującym.

Najważniejsze rozwiązania przewidziane w ustawie dotyczą: ograniczenia podziału gospodarstw rolnych, wprowadzenia rejestru nieruchomości rolnych, wprowadzenia pośrednictwa Agencji Nieruchomości Rolnych przy sprzedaży nieruchomości rolnej albo jej części wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego.

Ustawa przewiduje powierzenie Agencji Nieruchomości Rolnych większej niż dotychczas roli w zakresie gospodarki ziemią. Zakłada też, że realizacja tych zadań wymagać będzie współpracy z samorządami rolniczymi.

W celu przeciwdziałania nadmiernej koncentracji ziemi ustawa określa maksymalną powierzchnię rodzinnego gospodarstwa rolnego. Nabywana nieruchomość wraz z gruntami dzierżawionymi lub z innych tytułów posiadanymi przez nabywcę, tak jak dotychczas nie będzie mogła być większa niż 300 ha. Ma to ograniczyć tworzenie gospodarstw wielkoobszarowych.

Nowa ustawa ma zastąpić ustawę z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

PAP


Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

grunty2
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: poprawek; ustawa; nieruchomości; kształtowaniu; ustroju; senatu; ustawy; gospodarstw; poprawki; rozwiązania; posłowie; zarządu; ustawę; gospodarstwa; będzie; rolnego.; dotychczas; rolnych; agen;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »