9 listopada 2020r. odbyło się IV Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej VI kadencji. Po raz pierwszy obrady odbyły się w trybie zdalnym, ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną. Jednym z wypracowanych i przyjętych wniosków podczas Walnego Zgromadzenia był wniosek Pani Janiny Pawełczyk dotyczący Apelu Kobiet Wiejskich do Rady Konsultacyjnej przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet w sprawie „Piątki dla zwierząt”.
APEL KOBIET WIEJSKICH
W związku z informacjami przekazywanymi przez media, że jednym z postulatów przyjętych przez Radę Konsultacyjną przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet jest ochrona praw zwierząt, jako Członkini Komisji do Spraw Kobiet i Rodziny w Środowisku Wiejskim przy Wielkopolskiej Izbie Rolniczej oraz
Przewodnicząca Rady Powiatowej WIR w Śremie stanowczo wzywam, aby przy tych pracach uwzględnić głos rolników i środowisk wiejskich. Polska wieś bardzo zmieniła się w ostatnich latach m.in. poprzez unowocześnienie produkcji, poprawę warunków pracy oraz estetyki gospodarstw rolnych i całych wsi. My, Kobiety Wiejskie mamy głęboko wpojony szacunek do polskiej ziemi, która nas żywi, mamy również świadomość że nasza ciężka praca zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe wszystkim Polakom. Wydarzenia ostatnich tygodni związane z procedowaniem projektu ustawy o ochronie zwierząt tzw. „piątki dla zwierząt” oraz wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy aborcyjnej doprowadziły do konieczności walki o nasze prawa i miejsca pracy.
My, Kobiety Wiejskie, popieramy Strajk Kobiet, uczestnicząc w marszach razem z innymi polskimi kobietami i opowiadając się po stronie praw człowieka, jednocześnie stoimy u boku naszych ojców, mężów i synów protestujących przeciwko niszczącym zapisom tzw. „piątki dla zwierząt”. Wprowadzenie proponowanych zapisów np. tych dotyczących zakazu uboju rytualnego doprowadzi do likwidacji wielu gospodarstw rolnych oraz upadłości zakładów mięsnych. Pozbawi nas to pracy, a nasze rodziny skazane zostaną na biedę. Nie zgadzamy się na to! Nie zgadzamy się na fałszywe przedstawianie obrazu rolników i polskiej wsi oraz na tworzenie sztucznych podziałów na miasto i wieś. Nie zgadzamy się na zaspokajanie interesów wąskich grup społecznych kosztem rolników. Stanowczo sprzeciwiamy się niedocenianiu wiejskich kobiet i dzieleniu polskiego społeczeństwa. Jesteśmy świadome, że skłóconym społeczeństwem łatwiej się rządzi, ale nie tak powinno być! Jako rolniczki i gospodynie chcemy żyć w wolnym, bezpiecznym kraju, gdzie władza stoi na straży przestrzegania praw zapisanych w Konstytucji. Zwracamy się zatem do Rady Konsultacyjnej, aby podjęła działania prowadzące do obrony praw wszystkich obywateli, zarówno mieszkańców miast jak i wsi. Stwórzcie warunki do dobrego rozwoju rolnictwa, byśmy mogły pracować w spokoju o przyszłość naszą i naszych rodzin.
Jesteśmy dumne, że polscy rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe dla całego społeczeństwa. Produkujemy wysokiej jakości żywność, co powinno zostać docenione przez rządzących. Zgadzamy się z tym, że należy zapewnić zwierzętom dobre warunki, ale zmiany w tak ważnym dla rolnictwa obszarze nie powinny być wprowadzane bez udziału rolników. To rolnicy jako jedni z pierwszych powinni opiniować tak ważną dla nich ustawę i ich głos powinien zostać wysłuchany. Niestety tego zabrakło, próbowano narzucić niekorzystne zapisy ustawy, na co nie możemy się zgodzić.
Reprezentując kobiety wiejskie apeluję zatem, aby Rada Konsultacyjna przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet opowiedziała się po naszej stronie i uczyniła wszystko, żeby nie doszło do likwidacji polskich gospodarstw i zubożenia środowiska wiejskiego.
Z poważaniem
Członek Komisji do Spraw Kobiet i Rodziny w Środowisku Wiejskim
Przewodnicząca Rady Powiatowej WIR w Śremie
Janina Pawełczyk
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/