Jak już wcześniej pisaliśmy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma uruchomić pod koniec listopada możliwość składania wniosków o rekompensaty przez rolników prowadzących produkcję trzody chlewnej w strefach ASF. Wielkopolska Izba Rolnicza zabiegała o takie możliwości wielokrotnie. Ostatnie nasze wystąpienie oraz pozytywną odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajdziecie Państwo pod następującym linkiem: http://wir.org.pl/asp/beda-rekompensaty-dla-producentow-trzody-chlewnej-ze-stref-asf,1,artykul,3,936
Do 6 listopada trwały konsultacje społeczne do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który ma na celu uruchomienie w 2020 r. pomocy dla producentów świń prowadzących działalność rolniczą na obszarze strefy niebieskiej i czerwonej lub w obszarze zapowietrzonym i zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Pomoc w tej formie była już udzielana producentom świń w latach ubiegłych. Wsparcie ma zostać udzielone na wyrównanie kwoty dochodu z powodu uzyskania obniżonych dochodów z tytułu sprzedaży świń od IV kwartału 2019 r. do III kwartału 2020 r. w związku z wystąpieniem ASF. Zgodnie z projektem rozporządzenia nabór wniosków w ARiMR ma ruszyć jeszcze w listopadzie.
Wysokość pomocy zostanie określona po weryfikacji wniosków. Obliczana będzie jako różnica między iloczynem liczby świń sprzedanych we wskazanym we wniosku kwartale i średniej ceny sprzedaży świń uzyskanej w tym kwartale, a iloczynem średniej liczby świń sprzedanych w tym samym kwartale w kolejnych trzech latach przed rokiem, którego kwartał został objęty wnioskiem albo średniej liczby świń sprzedanych w tym samym kwartale w ciągu trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, którego kwartał został objęty wnioskiem, z pominięciem kwartału o najwyższej i najniższej wielkości sprzedaży świń, i średniej ceny sprzedaży świń uzyskanej w tym okresie.
Straty producentów świń będą mogły zostać zrekompensowane jedynie do wysokości 53.282 tys. zł. W przypadku przekroczenia tej puli będzie zastosowany przelicznik korygujący. Pomoc nie będzie przysługiwała do świń, za które rolnik otrzymał pomoc finansową ze środków krajowych, odszkodowania z tytułu ubezpieczenia lub odszkodowania na podstawie decyzji powiatowego lekarza weterynarii nakazującej zabicie świń lub poddanie ich ubojowi. Natomiast kwota pomocy za II i III kwartał 2020 r. zostanie pomniejszona o wysokość wsparcia uzyskanego na operacje typu „Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19” w ramach działania „Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Do projektu rozporządzenia zgłosiliśmy szereg uwag. Między innymi wnioskujemy o uproszczenie sposobu wyliczania należnej rolnikowi rekompensaty, nie łączenie rekompensat z pomocą finansową w ramach działania PROW Covid 19, czy też uruchomienie ciągłego naboru wniosków.
Maria Schubert
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/