W 2012r., podobnie jak w latach ubiegłych, w systemie teleinformatycznym administrowanym przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie prowadzone były listy doradców i ekspertów przyrodniczych uprawnionych do doradzania rolnikom korzystającym z płatności w ramach PROW na lata 2007-2013. W 2012r. na liście doradców rolniczych znalazło się ponad 400 nowych osób, plany działalności rolnośrodowiskowej mogło sporządzać po raz pierwszy blisko 180 nowych doradców rolnośrodowiskowych, dokumentacje przyrodnicze botaniczne nowych 28 ekspertów, a dokumentacje ornitologiczne 44 nowych ekspertów.
Z roku na rok na każdej liście znajduje się średnio o 10% więcej nazwisk, niż rok wcześniej. Ta tendencja utrzymała się również w 2012r., pomimo że czas na korzystanie z tych uprawnień zmierza ku końcowi. Coraz częściej do Centrum kierowane są zapytania o możliwość zdobycia uprawnień doradcy lub eksperta jeszcze na początku 2013r.
Charakterystycznym zjawiskiem jest zwiększanie się liczby osób posiadających więcej niż jeden rodzaj uprawnień, i tak:
- Połowa doradców rolniczych posiada jeszcze inne uprawnienia. Najwięcej, bo aż 1850 doradców rolniczych posiada również uprawnienia doradcy rolnośrodowiskowego. Inne u doradców rolniczych występują sporadycznie.
- 88% doradców rolnośrodowiskowych posiada jednocześnie uprawnienia doradcy rolniczego.
- W 2012r. wzrosła liczba osób, które łączą uprawnienia doradcy rolnośrodowiskowego z uprawnieniami eksperta przyrodniczego, ale udział tych osób w ogólnej liczbie doradców wciąż jest niewielki (3,4%).
- Podczas szkoleń na ekspertów przyrodniczych zdecydowana większość uczestników deklaruje chęć zdobywania obydwu rodzajów uprawnień, jednak przy składaniu wniosku o wpis na listę ekspertów tylko nieliczni zgłaszają obydwie specjalności. Częściej deklarowaną jest specjalność ornitologa - obecnie na tej liście jest 356 osób, botaników jest wyraźnie mniej - 223 osoby.
- Tylko ok. 0,6% z ogólnej liczby osób zarejestrowanych systemie teleinformatycznym ma uprawnienie doradcy rolniczego, doradcy rolnośrodowiskowego i eksperta obu specjalności.
W 2012r. doradcy rolnośrodowiskowi zarejestrowali plany sporządzone dla ponad 28 800 rolników. Wobec trwającej dyskusji dotyczącej zasadności realizacji po 2013 r. pakietów przyrodniczych poza obszarami „Natura 2000” warto zauważyć, że w 2012r. do realizacji pakietu 4, a więc realizowanego na cennych przyrodniczo terenach poza obszarami Natura 2000, przystąpiło 4350 rolników, natomiast pakiet 5 – na obszarach „Natura 2000” - zaczęło realizować nieco mniej, bo 3740.
W sumie, w ciągu 5 lat istnienia Programu rolnośrodowiskowego, doradcy zarejestrowali ponad 117000 planów działalności rolnośrodowiskowej. Nasila się zjawisko zmieniania przez rolników doradcy rolnośrodowiskowego. W 2012r. wpłynęło do Centrum blisko 1400 wniosków o zmianę doradcy.
Ze 146 doradców rolnośrodowiskowych, którzy w 2012r., po wpisaniu na listę, mogli po raz pierwszy sporządzać plany działalności rolnośrodowiskowej, możliwość tę wykorzystało 108 osób, które w sumie sporządziły 1109 planów.
Wśród doradców z najmniejszym stażem, rejestrujących plany działalności rolnośrodowiskowej w systemie teleinformatycznym w 2012 r., największą aktywnością wykazali się doradcy z województwa mazowieckiego, podlaskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. W tych też województwach przybyło w 2012 r. najwięcej doradców.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/