Podczas rozmów, które odbywały się 3. i 4. stycznia w Szczecnie ustalono, że ANR odstępuje od przeprowadzania przetargu na wniosek Izby Rolniczej, jeżeli będą uzasadnione wątpliwości odnośnie osób mających w nim uczestniczyć. Agencja, w przypadku dwukrotnego odwołania przetargu będzie przeznaczać nieruchomość do przetargu ograniczonego na dzierżawę krótkoterminową.
Uzgodniono także możliwość przeprowadzenia przez ANR przetargu ograniczonego ofertowego. Postępowanie takie byłoby wszczynane na wniosek Izby Rolniczej, w którym powinny zostać określone inne, poza ceną i warunkami płatności, kryteria oceny oferty.
Ustalono rozszerzenie przypadków, w których ANR może wykonywać prawo odkupu. Agencja byłaby również zobowiązana do udzielania odpowiedzi i uzasadniania w przypadku nieskorzystania z tego prawa.
Podczas rozmów osiągnięto porozumienie w zakresie wprowadzenia sankcji finansowych w wysokości 40 % ceny sprzedaży za niedotrzymanie przez nabywcę w okresie 10. lat zobowiązania do osobistego prowadzenia działalności rolniczej na gruncie nabytym z Zasobu, niepoinformowaniu o zamiarze zbycia nabytej nieruchomości oraz ustanowienia na niej hipoteki bez zgody ANR.
W zakresie zabezpieczeń ustalono, że w umowach sprzedaży Agencja będzie stosować hipotekę oraz weksel in blanco.
Strony oświadczyły, że prowadzone będą dalsze prace w celu udoskonalenia regulacji prawnych dotyczących obrotu nieruchomościami rolnymi.
W najbliższych dniach minister Stanisław Kalemba zaprosi przedstawicieli Komitetu Protestacyjnego do ministerstwa w celu podpisania porozumienia.
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/