Alternatywny rynek zamiast wsparcia finansowego z UE.

Komisja Europejska odblokowała 125 mln euro na wsparcie sektora owoców i warzyw. Unijne fundusze przeznaczone zostaną na wycofanie z rynku części zbiorów, co ma zapobiec nadmiernemu spadkowi cen.
 
Środki z UE obejmą: pomidory, marchew, białą kapustę, paprykę, kalafiory, ogórki, pieczarki, jabłka, gruszki, truskawki, maliny, czarną, czerwoną i białą porzeczkę, jeżyny, agrest, winogrona deserowe i kiwi. O wsparcie będą mogli ubiegać się producenci, którzy zdecydują wycofać z rynku swoje zbiory, a w szczególności poprzez przeznaczenie ich do darmowej dystrybucji (np. dla szkół), również poprzez zaniechanie zbiorów czy tzw. zielone zbiory, przeprowadzane przed rozpoczęciem normalnych zbiorów. Od tego, na jaki sposób wycofania z rynku zdecyduje się producent, będzie zależeć wielkość pomocy. Więcej dostaną ci, którzy oddadzą owoce i warzywa do darmowej dystrybucji. 
- „Wielkość pomocy ustalana ma być na podstawie ceny wycofania określonej w unijnym rozporządzeniu. Ceny te są jednak niższe niż ceny rynkowe. Dlatego dla producentów lepiej byłoby znaleźć alternatywny rynek i na nim sprzedać swoje produkty.” - mówi Szczepan Wójcik, Prezes Fundacji Wsparcia Rolnika Polska Ziemia.
Na piątek zaplanowane jest kolejne spotkanie ekspertów z krajów UE i Parlamentu Europejskiego, które ma być poświęcone sytuacji na unijnym rynku produktów rolno-spożywczych w związku z rosyjskim embargiem. Na 5 września natomiast planowane jest spotkanie ministrów rolnictwa państw UE.
 
Z danych resortu rolnictwa wynika, że Polska wyeksportowała do Rosji w 2013 r. ponad 804 tys. ton produktów z sektora owoców i warzyw, o wartości blisko 336 mln euro. Szacuje się, że straty wynikające z wprowadzonego przez Rosję embarga mogą wynieść ok. 500 mln euro.

 


Źródło: Świat Rolnika
 

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: wsparcia; produktów; rolnictwa; poprzez; wycofania; białą; polska; unijnym; zbiory; ; spotkanie; finansowego; zamiast; wsparcie; którzy; owoców; sektora; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »