– Obecny rząd i wojewoda podlaski dokładają wszelkich starań, aby wzmacniać Inspekcję Weterynaryjną, która pełni bardzo ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności. Zależy nam, aby lokalni hodowcy zwierząt i producenci żywności byli objęci odpowiednim nadzorem i wsparciem – powiedział sekretarz stanu Lech Kołakowski podczas uroczystego przedstawienia planu rozbudowy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Sokółce.
Powody rozpoczęcia inwestycji
W obecnej siedzibie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Sokółce warunki lokalowe są nieodpowiednie w stosunku do liczby osób zatrudnionych w inspektoracie i do zakresu wykonywanych zadań. Ponadto budynek nie jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.
– Dlatego wojewoda podlaski, wojewódzki i powiatowy lekarz weterynarii, minister rolnictwa i rozwoju wsi, a także ja osobiście podjęliśmy starania, aby zapewnić środki na przebudowę i rozbudowę siedziby Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Sokółce – poinformował wiceminister Lech Kołakowski.
Rolę działania na rzecz weterynarii podkreślił obecny podczas briefingu prasowego w Sokółce wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. O dotychczasowym wsparciu i rozwoju Inspekcji Weterynaryjnej w Sokółce w ciągu ostatnich dwóch lat mówił także Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.
Szczególne położenie powiatu sokólskiego
Wiceminister Kołakowski zwrócił uwagę, że na terenie powiatu sokólskiego jest zarejestrowanych ponad 100 dużych ferm drobiu, w których utrzymuje się w skali roku ok. 21 mln sztuk drobiu. Wynikają z tego liczne zadania dla Inspekcji Weterynaryjnej.
– Szczególne położenie powiatu sokólskiego w sąsiedztwie Białorusi stwarza zagrożenie epizootyczne – powiat sokólski jest pierwszym polskim powiatem, w którym odnotowano przypadek ASF. Zagrożenie epizootyczne ze względu na ASF w powiecie sokólskim jest w dalszym ciągu bardzo znaczące – podkreślił sekretarz stanu.
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi zauważył, że bardzo ważna jest sala szkoleniowa w zmodernizowanej siedzibie Inspektoratu, w której będą mogły się odbywać szkolenia dla rolników, myśliwych i lekarzy weterynarii, np. w zakresie współpracy przy zapobieganiu rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt, a w szczególności ASF.
O inwestycji
– W efekcie naszych starań udało się zabezpieczyć środki na ten cel w wysokości dwóch milionów złotych. Inwestycja ta wpłynie na bardziej efektywną organizację pracy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii i skuteczniejszą obsługę interesantów– powiedział wiceminister Kołakowski i wyraził nadzieję, że inwestycja ta zostanie zrealizowana bez przeszkód i będzie dobrze służyć lokalnej społeczności.
Rozbudowa budynku Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Sokółce potrwa dwa lata.
Zdjęcia (6)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/