Zdawać się mogło, że sytuacja związana z zagrożeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń w województwie wielkopolskim wydawała się być opanowana – nic jednak mylnego, ASF ponownie pojawił się w Wielkopolsce. Obecnie w Polsce od początku roku odnotowano 110 ognisk ASF – w tym aż 8 w naszym województwie.
110 ognisko afrykańskiego pomoru świń potwierdzono w miejscowości Golejewo w gminie Pakosław, powiat rawicki. W gospodarstwie utrzymywanych było 38 świń (3 lochy, 3 prosięta, 22 warchlaki, 10 tuczników). Należy pamiętać, że do tej pory Golejewo mieściło się w strefie niebieskiej. Jak informuje Mieczysław Kowalonek z Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Rawiczu w strefie zapowietrzonej od ogniska występują 74 gospodarstwa i około 4 tysięcy świń, natomiast w strefie zagrożonej jest 525 gospodarstw liczących blisko 70 tys. świń.
W związku z wystąpieniem ogniska w miejscowości Golejewo Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Pana Andrzeja Żarneckiego – Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z prośbą o podjęcie działań na poziomie Komisji Europejskiej w celu maksymalnego ograniczenia zasięgu strefy czerwonej, która będzie konsekwencją tego zdarzenia. Pełna treść pisma mogą Państwo zobaczyć tutaj.
Przypominamy, że Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawierające postulaty, które mają na celu poprawę efektywności zwalczania ASF – o szczegółach naszej interwencji mogą Państwo przeczytać tutaj.
Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje do wszystkich producentów oraz hodowców trzody chlewnej o przestrzeganie w najwyższym stopniu warunków bioasekuracji. Dalsze rozprzestrzenianie się choroby może być katastrofalne w skutkach.
Aleksander Poznański
Kontakt z autorem: a.poznanski@wir.org.pl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/