Przygotowano specustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zostanie także powołany pełnomocnik ds. łagodzenia skutków wystąpienia wirusa ASF – będzie nim sekretarz stanu w resorcie rolnictwa - Jacek Bogucki. Na obszarze ochronnym jest około 600 tysięcy sztuk trzody chlewnej. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, do 15 października br., z tego obszaru można wywozić świnie tylko do przerobu w temperaturze powyżej 80° C do specjalnie wyznaczonych przedsiębiorstw. Dlatego też została przygotowana specustawa, aby zapewnić możliwości zagospodarowania produktów wyprodukowanych z mięsa świń wolnych od wirusa afrykańskiego pomoru świń.
Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Parlament przyjmie tę ustawę. Obecnie projekt jej jest procedowany przez rząd w trybie obiegowym – dzięki tej ustawie będzie możliwość zdjęcia z rynku świń, szczególnie tych, które teraz przerastają.
Ustawa ma wyłączyć z procedur związanych z zamówieniami publicznymi zakupy produktów mięsnych dokonywanych przez jednostki sektora finansów publicznych od podmiotów, które dostarczają produkty wyłącznie z mięsa wieprzowego pochodzącego z od świń utrzymywanych co najmniej 3 miesiące przed ubojem w gospodarstwach rolnych położonych na obszarach objętych ograniczeniami w związku z ASF.
Kolejne rozwiązania prawne w zakresie zwalczania ASF są przygotowywane - nowe przepisy prawne zmienią 6 innych ustaw i określą m.in. szczególne warunki chowu i hodowli.
Trzecim, przygotowywanym rozwiązaniem jest sprawa łagodzenia skutków poprzez rekompensaty za 3 letnie zaniechanie produkcji wieprzowiny.
Projekt ustawy do pobrania >>>
Źródło: MRiRW
- Katarzyna Kuznowicz
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl