ARiMR przyjmuje wnioski o pomoc od rolników z woj. podlaskiego, których uprawy w 2014 r. zostały zniszczone przez dziki

Dziki zniszczyły w 2014 r. w woj. podlaskim ponad 4 tys. ha upraw w blisko tysiąc trzystu gospodarstwach. Rolnicy z tego województwa, którzy ponieśli takie starty w uprawach prowadzonych na obszarach ochronnych lub na obszarach objętych ograniczeniami z powodu występowania choroby ASF (pomoru afrykańskiego świń), mogą ubiegać się o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski o przyznanie takiej pomocy można składać do 28 listopada 2014 r. biurach powiatowych ARiMR, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Wysokość pomocy wyniesie 850 zł za 1 ha takich upraw. Wyliczona wysokość przyznanego wsparcia może być obniżona o wartość odszkodowań uzyskanych przez rolników na podstawie prawa łowieckiego.

Wsparcie dla rolników z woj. podlaskiego, prowadzących uprawy na obszarach ochronnych lub na obszarach objętych ograniczeniami z powodu choroby ASF, w których dziki dokonały szód w 2014 roku, będzie wypłacane jako tzw. pomoc de minimis. Oznacza to, że maksymalna kwota rekompensat wypłaconych w ramach tej pomocy, w ciągu trzech ostatnich lat, nie może być wyższa niż równowartość 15 tys. euro.

Udzielanie takiej pomocy przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest możliwe dzięki znowelizowaniu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji niektórych zadań ARiMR oraz opublikowaniu go w Dzienniku Ustaw.

Duże straty w uprawach wyrządzone w 2014 r. przez dziki w woj. podlaskim wynikają z kilku przyczyn. Najważniejsza z nich to ograniczenie polowań na dziki, spowodowane stwierdzeniem u tych zwierząt choroby ASF -  czyli afrykańskiego pomoru świń. To z kolei sprawiło, że populacja dzików na tych terenach gwałtownie wzrosła. Dodatkowo, wprowadzone ograniczenia w dokarmianiu zwierząt sprawiły, że dziki przeniosły się w poszukiwaniu pożywienia z lasu na okoliczne pola, dokonując tam wielu zniszczeń.

Otwórz wniosek (PDF)  

Załącznik do wniosku o otrzymanej pomocy publicznej (.doc)  

DKS

 

Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: obszarach; pomocy; choroby; wnioski; restrukturyzacji; modernizacji; uprawy; podlaskiego; ; ograniczeniami; ochronnych; zwierząt; objętych; rolników; rolników; takiej; przyjmuje; wysokość; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »