W 2015 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie wypłacanie wsparcia bezpośredniego w ramach zreformowanej Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejski, którą przyjęto do 2020 roku. Wchodzące w życie nowe zasady przyznawania dopłat dotyczą zarówno tzw. I filara WPR jak i powiązanych z nim płatności wypłacanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Agencja podjęła szereg działań, żeby rolnicy mogli zapoznać się z nowym systemem dopłat i sprawnie mogli z niego korzystać.
Już w zeszłym roku pracownicy ARiMR przeprowadzili 2 853 szkolenia, w których udział wzięło 85 290 rolników, pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz Izb Rolniczych. Szkolenia trwają nadal i zakłada się, że przed rozpoczęciem naboru wniosków zostaną przeprowadzone we wszystkich gminach. Dotyczą one zasad wypełniania wniosków o przyznanie płatności na rok 2015, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej (PROW 2014-2020), płatności ekologicznej (PROW 2014-2020), płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW), płatności rolnośrodowiskowej (PROW 2007-2013) oraz o wypłatę pomocy na zalesienie (PROW 2007-2013). Szkolenia dotyczą także wypełniania wniosku o przyznanie płatności i wymaganych załączników, w tym materiałów graficznych, przy użyciu aplikacji e-Wniosek, która umożliwia złożenie wniosku poprzez Internet.
ARiMR przygotowała również dla rolników szeroki wachlarz materiałów informacyjnych, które są dostępne na stronie internetowej Agencji.
W zakładce "Płatności bezpośrednie" można znaleźć między innymi:
- informacje dotyczące zasad przyznawania płatności bezpośrednich w roku 2015,
- przewodnik realizacji praktyk w zakresie zazielenienia,
- broszurę "Płatności bezpośrednie w roku 2015 - Rolniku sprawdź z jakich płatności możesz skorzystać",
- kalkulator praktyk zazielenienia,
- kalkulator do wyliczenia szacunkowej kwoty płatności bezpośrednich w roku 2015.
Broszury "Płatności bezpośrednie w roku 2015 - Rolniku sprawdź z jakich płatności możesz skorzystać" i "Zazielenienie - Rolniku sprawdź co to dla Ciebie oznacza" będą także wydrukowane i dostępne dla rolników w Biurach Powiatowych i Oddziałach Regionalnych Agencji. Na razie można zapoznać się z nimi poprzez nasz portal internetowy www.arimr.gov.pl.
Z kolei w zakładce Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 są dostępne:
- informacje dotyczące zasad przyznawania:
- płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej,
- płatności ekologicznej,
- płatności ONW,
- płatności w ramach działania "Zalesianie i tworzenie terenów zalesionych"
- prezentacja MRiRW PROW 2014-2020 Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
W zakładce "Pobierz wnioski", na stronie internetowej Agencji, są dostępne następujące dokumenty:
- Wniosek o przyznanie płatności na rok 2015
- dodatkowa 2 strona wniosku - tabela nr VII "Oświadczenie o powierzchni działek ewidencyjnych"
- dodatkowa 3 strona wniosku - tabela nr VIII "Oświadczenie o sposobie wykorzystywania działek rolnych"
- dodatkowa 4 strona wniosku - pkt 17. działanie "Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne" (PROW 2007-2013)
- Deklaracja powierzchni zalesionych w ramach pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013)
- Oświadczenie o powierzchni obszarów proekologicznych
- Instrukcja wypełniania spersonalizowanego wniosku o przyznanie płatności i materiału graficznego na rok 2015.
Na stronie internetowej Agencji zostanie także umieszczony interaktywny formularz wniosku o przyznanie płatności wraz z pomocą kontekstową.
ARiMR unowocześniła także system składania wniosków o dopłaty przez Internet. Nowa aplikacja "e-wniosek" zostanie udostępniona na stronie Agencji 15 marca 2015 r. Złożenie wniosku o przyznanie wszystkich płatności obszarowych i powiązanych z nimi dopłat z PROW 2014-2020, wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami, w tym z wymaganymi materiałami graficznymi, będzie w tym roku łatwiejsze.
Warunkiem dostępu do aplikacji "e-wniosek" jest posiadanie loginu i kodu dostepu, które są nadawane przez właściwego Kierownika Biura Powiatowego ARiMR na wniosek rolnika. Jeżeli rolnik nie posiada loginu i kodu dostępu powinien jak najszybciej złożyć wniosek o ich nadanie, żeby mógł zdążyć skorzystać z tej aplikacji w tegorocznej kampanii.
Rolnik składający wniosek przez Internet będzie miał udostępnione wszystkie informacje posiadane przez Agencję, np. o maksymalnych powierzchniach kwalifikujących się do płatności w odniesieniu do każdej działki ewidencyjnej, dane o elementach proekologicznych, o trwałych użytkach zielonych i trwałych użytkach zielonych cennych przyrodniczo, informacje z systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt, o zwierzętach potencjalnie kwalifikujących się do płatności związanych z hodowlą zwierząt. Aplikacja sprawdzi też czy rolnik spełnia wymogi w zakresie utrzymywania obszarów proekologicznych. Pomoże na także rolnikom w uniknięciu błędów przy wypełnianiu wniosków, bo będzie automatycznie sprawdzała, czy nie występują w nich np. jakieś braki formalne. Po przesłaniu do Agencji wypełnionego wniosku, rolnik otrzyma zwrotnie potwierdzenie przyjęcia tego wniosku. W przypadku, gdyby okazało się, że wniosek jest niekompletny lub zawiera błędy, na potwierdzeniu iż dotarł on do ARiMR, będzie też podana informacja o terminie na dokonanie poprawek czy uzupełnień.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zachęca wszystkich rolników do udziału w organizowanych szkoleniach i zapoznania się z udostępnionymi materiałami. Dobra znajomość nowych zasad udzielania wsparcia bezpośredniego pozwoli skutecznie rolnikowi wykorzystywać potencjał gospodarstwa i ubiegać się o skorzystania ze wszystkich możliwych środków finansowych w optymalnej wysokości.
Więcej o nowym systemie płatności obszarowych w roku 2015 - otwórz
Departament Płatności Bezpośrednich
Departament Komunikacji Społecznej
Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/