Brak nowych przypadków grypy ptaków w okresie od 10 sierpnia 2021 do 1 listopada 2021 r. dał złudną nadzieję na odzyskanie statusu kraju wolnego od HPAI. Niestety w dniu 2 i 3 listopada 2021 r. na podstawie wyników badań laboratoryjnych Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach stwierdzono dwa nowe ogniska – 341 i 342.
Od tego czasu odnotowano 12 kolejnych, w tym dwa ostatnie zlokalizowane w województwie wielkopolskim na terenie powiatu kaliskiego doprowadzając do utylizacji tysięcy kaczek rzeźnych i hodowlanych. O ogniskach w powiecie kaliskim mogą Państwo przeczytać tutaj.
Główną przyczyną rozprzestrzeniania są dzikie ptaki, jednak nie tylko one – my również bywamy wektorem przenoszącym chorobę nie zachowując zasad bioasekuracji.
W związku z powyższym apelujemy do hodowców drobiu o wzmożoną uwagę i stosowanie zasad bioasekuracji, a w szczególności powinni oni:
- zabezpieczyć paszę i słomę przed dostępem dzikich zwierząt,
- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany,
- powstrzymać się od dokarmiania dzikiego ptactwa (karmniki),
- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem,
- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób,
- trzymać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu,
- regularnie sprawdzać wszelkie połączenia i rury (silosy paszowe) pod kątem obecności zanieczyszczeń, np. odchodami dzikich ptaków,
- usunąć nieszczelności budynków inwentarskich (siatki w oknach i otworach, zabezpieczenia kominów wentylacyjnych),
- w miarę możliwości nie tworzyć sztucznych zbiorników wodnych na terenie gospodarstwa (np. oczka wodne), zabezpieczyć istniejące przed dostępem dzikiego ptactwa,
- jeżeli na terenie gospodarstwa znajdują się drzewa owocowe, pamiętać o jak najczęstszym usuwaniu opadłych owoców,
- gdy do gospodarstwa mają dostęp osoby polujące na dzikie ptactwo, uświadomić je, aby wszelka obróbka upolowanych zwierząt odbywała się w bezpiecznej odległości od zabudowań hodowlanych, a wszelki sprzęt i odzież zostały poddane właściwym zabiegom higienicznym.
Dla przypomnienia przygotowaliśmy zestaw zaleceń dla wszystkich hodowców drobiu w związku z wystąpowaniem wysoce zjadliwej ptasiej grypy: WIR - Ptasia grypa, zalecenia w pigułce.
Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – jest niezwykle szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw – apelujemy o ostrożność i bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji!
Mariola Krusińska
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/